Úvodní díl Českého Strabag Cupu v cross country v Praze Řepích vyzněl nejéle pro Jana Škarnitzla z celku Sram Mitas Trek, mezi ženami byla nejlepší jeho oddílová kolegyně závodící ještě v kategorii U23 Jana Czeczinkarová. Největší pozornost za chladného počasí na dvoudenních závodech, kde se představilo přes devět set bikerů, byla pochopitelně soustředěna na poslední závod mužů, pro něž to byl zároveň druhý díl interní české kvalifikace o třetí místo pro olympijská hry v Rio de Janeiru.

A kvarteto největších uchazečů v něm hrálo prim, a stejně jako před týdnem v rakouském Langenlois se nejvíce radoval Škarnitzl. V závodu kategorie C1 kalendáře UCI se hned po startu usadil na čele Škarnitzl a spolu s ním i Jan Nesvadba  (Expres CZ-Merida Team Kolín), Polák Marek Konwa a Jan Vastl (Bianchi Counterval). Od druhého kola se k nim přidali ještě Tomáš Paprstka (Expres CZ-Merida Team Kolín)  a Matouš Ulman (Česká spořitelna- Accolade).

Toto sexteto spolu vydrželo přes polovinu závodu, ale v pátém okruhu na zrychlení Vastla a Škarnitzla ostatní nestačili zareagovat. Až v sedmém kole se vydal do stíhání nejlepšího dua Nesvadba, který v té době ztrácel 22 vteřin.

Bylo jasné, že rozhodovat se bude až v samém závěru. Vastl a Škarnitzl trochu taktizovali a Nesvadba se jim přiblížil na dohled. V úvodu závěrečného okruhu drama gradovalo. Vastl jedoucí na vedoucí pozici měl pád a přes něj se poroučel k zemi Škarnitzl. Ale zatímco ten rychle nasedl a pokračoval, Vastla zbrzdil spadlý řetěz, takže Nesvadba se před něj dostal.

Rozhodnuto však nebylo. V posledním prudkém sjezdu chyboval Šklarnitzl a skončil v kotrmelcích v lese. Naštěstí pro něj měl dostatečný náskok, takže vedení uhájil, Vastl se dotáhl a předjel Nesvadbu a ještě zkusil dojel Škarnitzla. Zkušený závodník však již svoji šanci nepustil.

„Bylo těžké, hodně těž náročné. Na zdejším okruhu se musí jet pořád naplno a nedělat chyby. Zpočátku jsme tempo diktovali s Nesvadbou, potom odjeli s Vastlem. Po pádu jsem měl štěstí, že jsem mohl hned pokračovat a to asi rozhodlo. Ale brnknul jsem si o strom a letěl do lesa a myslel, že je vše v háji. Soupeři se na mě dotáhli, ale v posledním kopci jsem za to vzal a trochu jim poodjel, ale Vastlík v závěru do mě hodně šel. Myslím, že vstup do sezóny mi vyšel dobře myslím, ale forma rozhodně ještě není ta nejlepší,“ řekl Jan Škarnitzl.

Jeho velký soupeř Jan Vastl byl trochu rozladěný. „V posledním týdnu jsem si trochu odpočinul a dnes se mi jelo dobře. Spadlý řetěz mi však trochu zkazil náladu. Věděl jsem, že se bude rozhodovat v závěru a již s tím moc nešlo dělat.“

Skvělou formu v úvodu sezóny potvrdila i při první dílu Českého Strabag Poháru Jana Czeczinkarová ze stáje Sram Mitas Trek. Jasně vyhrála mezi závodnicemi kategorie U23, ale stejně jasně dominovala i celému startovnímu poli žen a U23. Od začátku závodu se usadila na čele pelotonu, ale ve druhém kole se na ni dotáhla Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna- Accolade), která se dopředu dostala i přes pád v prvním kole.

To však nebyla její jediná dnešní smůla. V polovině čtvrtého kola zlomila sedlo a tím její naděje prvenství skončily. Musela zajet do depa, kde ji mechanici dali nové a Škarnitzlová se opět prokousala až mezi nejlepší, jen nestačila na Czeczinkarovou Karlu Štěpánovou (Kona Cycling Point), která se po loňském triumfu musela na trati v Řepích spokojit jen s druhým místem.

„Závod byl pro mě hladkou záležitostí. Bála jsem se trochu startu, kde zvládla jsem to a hned po něm jsem šla do vedení. Potom jsem jela s Jitkou (Škarnitzlovou), ale té dnes nepřálo štěstí. Nyní se připravím na důležitý závod v Itálii a budu se snažit sbírat body a posouvat se kupředu,“ řekl Jana Czeczinkarová.

V závodu juniorů zcela startovnímu poli kraloval Josef Jelínek (Sram Mitas Trek). Do vedené šel okamžitě od startu a svým soupeřům se neustále vzdaloval. Úspěšný cyklokrosový reprezentant dokázal svůj náskok navýšit až rozdíl jedné minuty a ve dvou závěrečných okruzích si poté své vedení již jej hlídal. Dovolil si lehce zvolnit, a tak se m u polský biker  Tomasz Budziňski přiblížil, ne však blíře jak na půl minuty. Třetí místo dlouho držel Jonáš Březina (Bike Academy Racing), ale v posledním kole mu došly síly a ze stupňů vítězů jej vytlačil Jaromír Skála (ČS Specialized Junior Racing MTB Team). Mezi juniorkami opět předvedla závod systém start cíl Adéla Šafářová (Nutrend Specialized Racing), která vyhrála s velkým náskokem a v letošní sezóně vybojovala již desáté vítězství.

Výsledky:

Junioři:

 1. Josef Jelínek (Sram Mitas Trek) 1:02:40,8
 2. Tomasz Budziňski (Pol./LKK LUKS Sławno) 1:03:14,2
 3. Jaromír Skála (ČS Specialized Junior Racing MTB Team) 1:03:40,6
 4. Jonáš Březina (Bike Academy Racing) 1:03:56,6
 5. David Zadák (ČS Specialized Junior Racing MTB Team) 1:04:39,2
 6. David Bártek (Bike 2000) 1:04:54,9.

Juniorky:

 1. Adéla Šafářová (Nutrend Specialized Racing.) 58:03,3
 2. Magdalena Zielinská (Pol./USK Sokól Kety) 1:00:26,2
 3. Denisa Lukešová (ČEZ Cyklo Team Tábor) 1:02:05.2
 4. Tereza Tvarůžková (VRV Team) 1:02:19,3
 5. Sofie Joannidu (Bike 2000) 1:03:17,0
 6. Anežka Nováková (Profi Sport Cheb) 1:05:32,0

Ženy:

 1. Jana Czeczinkarová (Sram Mitas Trek) 1:23:07,8
 2. Karla Štěpánová (Kona Cycling Point) 1:24:00,2,
 3. Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna- Accolade) 1:24:57,5
 4. Janka Keseg Števková (SR/Outsiterz cycling) 1:25:37,5
 5. Pavla Havlíková (KC Kooperativa SG Jablonec n. N.) 1:25:48,5
 6. Nadja Heiglová (Rak./SU Bikestore.cc Team) 1:26:27,8.

Muži:

 1. Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek) 1:30:52,3
 2. Jan Vastl (Bianchi Counterval) 1:30:57,2
 3. Jan Nesvadba (Expres CZ-Merida Team Kolín) 1:31:17,1
 4. Tomáš Paprstka (Expres CZ-Merida Team Kolín) 1:31:33,6
 5. Matouš Ulman (Česká spořitelna- Accolade) 1:31:53,2
 6. Marek Konwa (Pol./ 64sto Leszno MTB Team) 1:32:10,0.

Oficiální výsledky naleznete ZDE. Fotky ze závodu ZDE.

 

 

 

 

Share