Škarnitzl a Podgórská vítězi závodu v Kutné Hoře

Úvodní závod letošní sezony Českého poháru v cross country Strabag Cup v Kutné Hoře vyšel nejlépe Janu Škarnitzlovi z celku Sram Mitas Trek a mezi ženami Ukrajince Aleksandře Podgórské (Specialized).

Po nočním dešti byl kutnohorský okruh nejprve klouzavý a lepivý, ale vítr a sluníčko jej vysušilo, takže muži již jeli na ideální trati. Ta nejvíce seděla Škarnitzlovi, naopak spadlý řetěz znamenal až sedmé  místo pro Jaroslava Kulhavého (Specialized Racing XC).

Polovičku z osmi kol udávali tempo Tomáš Paprstka a Jan Nesvadba (oba Expres CZ Scott Team Kolín), spolu s nimi se ve vedoucí skupině drželi Škarnitzl, Kulhavý, Matouš Ulman (Česká spořitelna Accolade), Polák Marek Konwa a mexiký biker Arevalo, dotáhnout se ještě stačil Jan Vast z N1 Teamu.

V šestém kole ale razantně nastoupil Škarnitzl a skupinu natáhl, první z ní odpadl Vast, po spadlém řetězu jej následoval Kulhavý, který jel první závod po náročném etapovém podniku Cape Epic. Škarnitzl si rychle vypracoval dostatečný náskok a bezpečně zvítězil a vykročil tím za svojí obhajobou celkového prvenství z minulé sezony. Za ním dojel s odstupem devíti vteřin Ulman, o dalších pět vteřin pak Konwa. V závodě velmi aktivní Paprstka skončil pátý a před klubového spolujezdce Nesvadbu se ještě vtěsnal  Arevalo. První z jezdců U23 byl v cíli osmý Vastl.

„Bylo to dobré, naštěstí ideální podmínky. Z mého pohledu jsem se držel ve skupině, kde výborně technicky jeli Nesvadba a Paprstka, já v tu chvíli byl na chvostu a čekal, zda někdo nezaútočí. Pak jsem to zkusil sám a rozdělilo se to. Získal jsem patnáct vteřin a to jsem věděl, že pokud nebudu chybovat, tak bych měl vyhrát. První závod je důležitý a jsem spokojen, že mi vyšel tak dobře,“ řekl Jan Škarnitzl.

Trochu překvapivou vítězkou závodu žen se stala ukrajinská bikerka Aleksandra Podgórská z týmu SGR Specialized. Od začátku udávala tempo Slovenka Janka Keseg Števková, na kterou se dotáhla právě Podgórská, v úvodu s nimi jezdila ještě Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna Accolade), který ale začala poté ztrácet.

Podgórská jezdila chvíli se slovenskou závodnicí, ale v závěru měla více sil a poměrně jasně rozhodla o svém premiérovém vítězství na českých okruzích. Na Škarnitzlovou se dokázala dotáhnou úřadující česká šampionka Karla Štěpánová (N1 Team) a unavené soupeřce dokázala poměrně snadno ujet a s velkým náskokem si dojela pro třetí místo. Jedna z favoritek Barbora Průdková závod nedokončila a prvenství mezi bikerkmi do 23 let tak připadlo Adéle Šafářové (Nutrend Specialized), která cílem projela celkově osmá.

 

Výsledky:

Junioři:

 1. David Zadák (ČS Specialized Junior MTB Tem) 1:05:08
 2. Janik Kossack (Něm./SSV Mounty Altenberg) +49
 3. Jakub Schierl (Expres CZ Scott Team Kolín) +1:17
 4. František Honsa (ČS (ČS Specialized Junior MTB Tem) +2:11
 5. Ondřej Hátle (Expres CZ Scott Team Kolín) +2:11
 6. Milan Vopat (SportRaces-Isaac Team) +2:39

Ženy elite a U23:

 1. Aleksandra Podgórská (Ukr./SGR Specialized) 1:26:31
 2. Janka Keseg Števková (SR/Outsiterz) +38
 3. Karla Štěpánová (N1 Team) +1:38
 4. Jitka Škarnitzlová (Česká spořitelna Accolade) +2:32
 5. Katarzyna Solus-Miskowiczová (Pol./Volkswagen Samochody Uzytkowe MTB) +3:23
 6. Guzel Achmadullionová (Rus./Moskva UOR) +3:53
 7. Magdalena Sadlecká (Pol./Euro Bike Kaczmarek Electric Team) +4:18
 8. Adéla Šafářová U23 (Nutrend Specialized) +5:55
 9. Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.) +6:16
 10. Nadja Heiglová U23 (Rak./Sportunion Bikestore.cc – Team) +6:45

Muži elita a U23:

 1. Jan Škarnitzl (Sram Mitas Trek) 1:35:33
 2. Matouš Ulman (Česká spořitelna Accolade) +9
 3. Marek Konwa (Pol./Volkswagen Samochody Użytkowe MTB) +14
 4. Tomáš Paprstka (Expres CZ Scott Team Kolín) +45
 5. Jose Ulloa Arevalo (Mex./Conade GTO Specialized) +1:03
 6. Jan Nesvadba (Expres CZ Scott Team Kolín) +1:51
 7. Jaroslav Kulhavý (Specialized Racing XC) +1:55
 8. Jan Vast U23 (N1 Team) +2:55
 9. Kristian Hynek (Topeak Ergon Racing Team) +4:07
 10. Martin Stošek (Symbio+ BMC) +4:53

Komplení výsledky naleznete ZDE. Fotky ZDE.

Dopolední kategorie:

Odpolední kategorie: