Nejvýznamější sportovní akcí příštího roku na českém území světový šampionát v cross country. Pětidenní nabitý program, jehož tváří bude úřadující olympijský šampión Jaroslav Kulhavý, odstartuje v Novém Městě na Moravě přesně za devět měsíců – 29.  června 2016.
Závod v Novém Městě bude výjimečný nejen termínem, ale i rozdělením disciplín.  Sjezdařské disciplíny se zde totiž nepojedou, ale odehrají se až v tradičním zářijovém termínu ve Val di Sole. „Světových cyklistických šampionátů se u nás již jelo několik, ale toto bude první mistrovství světa v České republice v olympijské disciplíně. Pomohl nám k tomu olympijský rok, kdy se UCI rozhodla pořádat cross country již před OH a sjezdové disciplíny v tradičním termínu,“ řekl šéf organizačního výboru Petr Vaněk.

V mnohém zdejší šampionát bude vycházet z organizace Světového poháru, ovšem všechno bude mít poněkud odlišné rozměry. Je však na co navazovat, neboť předchozí zastavení světové špičky v Česku byla hodnoceno výrazně pozitivně.  „Pětkrát jsme hostili závod Světového poháru, čtyřikrát za sebou se stal nejlepším podnikem sezony a na letošní hodnocení ještě čekáme. Věříme, že i mistrovství světa vstoupí do historie jako jeden z nejlepších šampionátů vůbec. My jsme pro to odhodlaní udělat maximum,“ tvrdí Petr Vaněk.

Vysokým nárokům pořadatelů odpovídá i rozpočet nejvýznamnější sportovní akce, která se příští rok uskuteční v České republice. Suma se vyšplhá podle Vaňka na 36 miliónů korun. Do prodeje půjde na každý den 15.000 vstupenek, včetně hostů, pořadatelů a dalších nutných osob pro chod šampionátu se tak bude každý den pohybovat v areálu dvaceti tisíc lidí. Pětidenní vstupenka na kompletní program mistrovství bude stát 1000 Kč, jednodenní na sobotu či neděli bude k dostání za 500 Kč, ceny vstupenek na úvodní dny startují na 200 Kč. Předprodej bude zahájen již ve čtvrtek 1. října. „Je to omezené množství kapacity. Dvacet tisíc lidí v areálu je tak akorát, aby všichni měli potřebný komfort,“ vysvětlil Vaněk.

Samotný program bude poněkud odlišný, než jsou fanoušci atraktivních disciplín navyklí. V sobotu se pojedou závody kategorie muži U23 a ženy elite, v neděli ženy U23 a mužský závod elite. Mezi závody navíc budou dostatečné – až 2,5 hodiny dlouhé – pauzy, aby se fanoušci mohli seznámit se zázemím týmů. Již ve středu 29. června se pojedou závody eliminator, ve čtvrtek pak závod štafet a v pátek jsou na programu juniorské kategorie.

Česká televize připravuje pro své diváky přímé přenosy ze všech klíčových závodů, ze záznamu odvysílá pouze závody juniorek a závody žen U23. Celkem bude ve Vysočina Areně rozdáno devět sad medailí.

Organizátoři již nyní plánují i bohatý doprovodný program, jehož součástí bude maraton Bike Vysočina, noční MTB Night race, dětské závody, MTB rally a testování kol. Slavnostní zahájení ve středu 29. června obohatí i koncert Vojty Dyka s B-Side Bandem, od čtvrtka do soboty jsou plánovány na každý večer koncerty dvou českých skupin. O novinkách budou fanoušci informováni průběžně na webu www.mtb2016nmnm.com, který bude provizorně spuštěn již tento týden.

A Vaněk věří, že ve všech závodech budou patřit k nejlepším čeští jezdci. „V noci jsem se dozvěděl radostnou zprávu, že po rozhodnutí týmu se Kateřina Nash bude cíleně připravovat na naše mistrovství. Tím roste hned náboj pro naši štafetu a závod žen. Ale máme Vastla, vynikající muže a nadějné juniory, takže o medaile budeme bojovat i v ostatních závodech,“ dodal Vaněk.