Zřejmě nejtěžší světový šampionát v maratónu čeká v sobotu 27. června v italské val Gardině. Trať pro muže sice není extrémně dlouhá, ale na 87 kilometrech je čeká převýšení 4700 metrů. Ženy absolvují trať dlouho 60 kilometrů a závodníci obou kategorií vyrazí vstříc medailím v 7:10.

Do Itálie vyrazí početná výprava českých bikerů v níž bude sedm mužů a jedna ženy. V nominaci je dokonce devět jmen, ale čtyřnásobný mistr ČR Pavel Boudný se omluvil a dal přednost tuzemským závodům.

V roli obhájce zlata z loňského roku z jihoafrického Pietermaritzburgu vyrazí na extrémně těžkou trať Jaroslav Kulhavý, který před rokem nechal za svými zády Rakušana Albana Lakatu a Švýcara Christopha Sausera. A navázat na loňské skvělé maratónské výsledky bude chtít jistě i Tereza Huříková, která vyhrála mistrovství Evropy a z Pietermaritzburgu si přivezla bronz. Zlato bude obhajovat Annika Langvadová z Dánska.

„Letošní maratónský šampionát pro mě není nějak velký cíl. Závod bude extrém a přece jen z cross country, kde mám velmi dobře rozjetý Světový pohár, jsem se maratónu moc nevěnoval,“ řekl Jaroslav Kulhavý.

„Trať je vysloveně pro specialisty. Nevím jak se bude dařit Jardovi (Kulhavému), který je nyní nastaven do rychla na cross country a ve val Gardeně jej čekají půlhodinové či třičtvrtěhodinové kopce. Navíc týden po MS je další závod SP, kde si stojí v průběžném pořadí velmi dobře. Umí se ale rychle přizpůsobit a když se mu pojede dobře, tak soupeři budou mít problémy. To si on ale vyhodnotí v průběhu závodu,“ řekl před odjezdem na šampionát reprezentační kouč Viktor Zapletal.

„Určitě dobře pojede Hynek a Huříková, která ziskem mistrovského titulu v Mostě před týdnem ukázala, že na dlouhých tratích se nyní cítí lépe jak v cross country hodně dobré a stabilní výkony předvádí i Jiří Novák a Matouš Ulman,“ dodal Zapletal.

Bez šancí na dobrý výsledek ale nejsou ani další čeští maratónci. Jiří Novák byl loni jedenáctý a ke světové špičce rozhodně patří Kristián Hynek. Před rokem sice závod nedokončil, ale na MS skončil již čtvrtý a z ME má zlato a bronz.

Česká sestava na MS:

Muži:

Jaroslav Kulhavý, Kristián Hynek, Jiří Novák, Matouš Ulman, Jiří Hudeček, Jan Strož, Filip Adel.

Ženy:

Tereza Huříková.

 

Share