1. závod Hello bank! STRABAG MTB Cupu 2019, 6. - 7. dubna, Kutná Hora

Hello bank! Strabag Cup 2019, Český pohár horských kol cross-country

Kutnou horu ovládli Poláci, Czeczinkarová, Škarnitzl a stovky dětí

Dvě vítězství polských jezdců v hlavních kategoriích prvního podniku letošního ročníku podtrhly mezinárodní úroveň a prestiž Českého poháru horských kol. První závod se jel první dubnový víkend na tradiční trati v Kutné Hoře. Z našich byli nejlepší Czeczinkarová a Škarnitzl na druhých místech, Jaroslav Kulhavý se protrápil do cíle v tréninkovém tempu až devátý.

Pohárový program začal již v sobotu ráno žákovskými kategoriemi. Odborníci se shodují na tom, že klást u takhle malých cyklistů důraz na výsledky není pro jejich dlouhodobý sportovní ani osobností vývoj zdravé, proto byly nově zařazeny také dovednostní disciplíny, které by měly v dětech rozvíjet přesně to, co je v tomto věku nejdůležitější. Nicméně zájem o měření sil je ze strany dětí značný.

Mladších žáků startovalo 91, starších žáků 98 a kadetů 77, u děvčat to byla ve všech odpovídajících kategoriích asi polovina, a to ještě závodily děti ve čtyřech mladších věkových kategoriích a na odráždlech, to vše opět rozdělené na kluky a holky. Náš mountainbiking se opravdu nemusí o budoucnost obávat.

Vedení mládežnického týmu Ivar CS – Author patří právě k těm, kdo si jsou vědomi toho, že děti mají na tréninkový a výsledkový tlak spoustu času, přesto například v žácích obsadili první dvě místa, a ještě brali další v top ten. Josef Hladík z Ivaru to ale nepřeceňuje: „ Jsme samozřejmě moc spokojení, kdyby jeden kluk neměl defekt, mohli jsme mít dokonce celé stupně pro sebe a žákyních jsme měli tři holky do deseti (druhý den bral Ivar ještě stříbro a bronz mezi juniory). I když bych ty výsledky nerad přeceňoval, měli jsme i velkou výhodu v tom, že jsme stáli na startu hodně vpředu a mezi těmi sty žáky, když někdo startuje ze zadní pozice, je hodně těžké se dopředu propracovat. Příště už to může být hodně jinak. My jsme jezdili cyklokros a pak jsme se hodně věnovali všeobecné přípravě, protože jsme toho názoru, že děti si potřebují od kola i dostatečně odpočinout. Na kole nejezdíme ani měsíc.“ Hladík se velice pozitivně vyjadřuje i k zařazení technických disciplín do programu Českého poháru.

Nedělní závod juniorek vyhrála s velkým rozdílem jedné minuty a 42 vteřin Magdalena Mišoňová (Adastra Cycling Team) před Kateřinou Štefanovou (Jaroslav Kulhavý Cycling Team), o dalších třičtvrtě minuty zpět byla Radka Paulechová ze Slovenska. Stejně dominantní byl i vítěz juniorů Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Team), ale o další místa se odehrával boj v rozmezí několika málo vteřin, jezdce jich dělilo jen sedm, dvě a čtyři. Na prázdno z toho souboje vyšli Elčkner a Sáska, druhý dojel David Šulc a třetí Josef Hladík (oba Ivar CS – Author Team).

Kategorie žen provází neustále očekávání, dalo by se říci očekávání změny, průlomu, naplnění potenciálu či splnění příslibu. Zatím však marně, nejvíc se to totiž týká právě závodnic, které se na startu v Kutné Hoře z nejrůznějších důvodů neobjevily – Průdkové, Štěpánové a Čábelické (dříve Škarnitzlová). A tak si to Jana Czeczinkarová (Mitas. Mercedes – Benz Praha Trek) odkroužila pro post nejlepší Češky i nejlepší závodnice kategorie U23 sama, porazila jí Aleksandra Podgórska z Polska, bednu doplnila nestárnoucí Slovenka Janka Keseg Števková. Ztráty ostatních závodnic nabíraly obřích rozměrů.

Závod mužů byl o poznání dramatičtější už od startovní čáry, chyběli na ní jen Cink a Vastl, Jaroslav Kulhavý se ale od třetiny závodu pral s bolestmi zad a závod dojel v tréninkovém tempu na devátém místě. „Nemělo by to být nic vážného,“ říkal v cíli, „Ve středu jsem to přehnal při cvičení. Moje chyba. myslím, že by to ale mělo být v pořádku. Nechtěl jsem vzdát, a tak jsem to bral alespoň jako dobrý trénink. Po žaludečních problémech, které jsem si přivezl z Cape Epicu v Jižní Africe se do toho teprve dostávám a beru to tak, že sezona cross-country teprve začíná.“ A na adresu kutnohorského závodu dodal, že právě tuto trať moc v oblibě nemá, zdá se mu málo technická a nezábavná, zato například trať v Peci pod Sněžkou, která je tím pravým mountainbikingem s pořádným kopcem a těžkým sjezdem má rád a těší se na ní.

O vítězství v Kutné Hoře se až do posledního kola prali Jan Škarnitzl (Mitas. Mercedes – Benz Praha Trek) s Polákem Bartolomiejem Wawakem. „Známe se dobře, často spolu závodíme a máme hodně podobnou výkonnost,“, hodnotil souboj Škarnitzl. „Vím, že je hodně rychlý, dynamický, což byla na této trati trochu výhoda. Zkoušeli jsme se, nastupovali si, ale na jeho zrychlení v jednom krátkém výjezdu v posledním kole už jsem neměl. Škoda, že dochází k termínovým kolizím poháru s jinými zajímavými závody, a tak tu chyběli Ondra Cink a Jan Vastl, hodně lidí jelo do Rakouska na závod HC a pak pokračovali do Itálie na další, určitě to ubralo i větší zahraničí konkurenci. Také už začala sezona maratonů a dětských závodů.“ Dodejme, že ve stejném termínu se konal i silniční pohár juniorů a že by nebylo od věci, aby se naši, především juniorští závodníci snažili být po vzoru takových hvězd, jako je třeba Mathieu van der Poel univerzálnější a jezdili, pokud možno všechno, dráhu nevyjímaje. Škarnitzl ihned po projetí cílem odjížděl do Chorvatska, kde bude absolvovat marathon 4 Islands. Jak je vidět tratě a typy závodů si nevybírá a okruh v Kutné Hoře rozhodně nepovažuje za jednoduchý: „Projíždět zatáčky v takové rychlosti a míjet jen těsně tolik stromů, to není samo sebou. A třeba řazení, kdy musíte někdy přehodit o pět nebo šest rychlostí najednou vyžaduje cit a dobré načasování, i taková drobnost může závod rozhodnout nebo způsobit defekt.“ Bronz získal další z Poláků Filip Helta. Sympatické jsou výsledky mladíků Kobese, Ulíka a Jelínka, kteří se vešli do top ten.

Druhý závod Hello bank! Strabag Cup 2019 Českého poháru horských kol XCO se jede už za tři týdny, 27. a 28. dubna na zbrusu nové trati a pod vedením nového pořadatele v Městě Touškov u Plzně. Konzultantem při výběru tratě měl být náš bývalý profesionál a vedoucí MS Bike Academy Milan Spěšný.

Kompletní výsledky ZDE

Fotky ZDE

Hello bank! Strabag MTB Cup

Hello bank! Strabag MTB Cup je seriál šesti závodů Českého poháru horských kol v olympijské disciplíně cross-country, která naší cyklistice a celému českému sportu přinesla mimořádné mezinárodní úspěchy v čele s vítězstvím na olympijských hrách.

Víkendového programu se zpravidla účastní stovky cyklistů, přičemž k nejpočetnějším paří kategorie nejmladších. Hello bank! Strabag MTB Cup je vrcholným sportovním podnikem a vychovává také naší cyklistickou budoucnost.

V Českém poháru MTB startují bikeři od 3 do 60+ let, letos pohárový seriál vstupuje již do své 29. sezony. Novinkou letošního roku jsou mládežnické dovednostní soutěže zaměřené na techniku ovládání kola. Pro diváky a účastníky závodů je připraven bohatý doprovodný program a občerstvení.

Termíny Hello bank! Strabag MTB Cupu XCO 2019

27. – 28. 4. Město Touškov

11. – 12. 5. Pec pod Sněžkou

1. – 2. 6. Zadov

15. - 16. 6. Bedřichov

19. – 21. 7. Hlinsko (Mistrovství ČR)

Generální partneři závodů

Generální partner ČSC

Hlavní partneři

Ostatní partneři