1. závod IZOMAT MTB cup 2021 Zadov

První díl IZOMAT MTB Cupu pro Vasovou a Eggera

Nejprestižnější seriál v cross country IZOMAT Cup - Český pohár MTB na šumavském Zadově-  ovládli v elitních kategoriích Kata Blanka Vasová z Maďarska a německý závodník Georg Egger. Z našich bikerů obsadila v závodu kategorie C1 kalendáře UCI Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) třetí místo a ještě o jednu příčku byl mezi muži její bratr Jan Škarnitz z týmu Cyklostar Trek Pirelli.

Na Šumavu přijelo opravdu kvalitní startovní pole jezdců. Na startu byli bikeři z jedenácti zemí, v kategorii žen pak závodníci osmi států. Po závodech kadetů, kadetek a juniorů vyrazily na náročný okruh ženy společně s juniorkami. V prvním kole se na čele držela Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team), ale hned za ní dvě největší favoritky Daniela Campuzanaová z Mexika a Vasová. Ty v dalším průběhu závodu ukazovaly svoji kvalitu. V polovině závodu odpadla Čábelická a mexická bikerka se začala vzdalovat Vasové, větší jak čtvrtminutový náskok si ale nevypracovala.

Ve čtvrtém kole se Vasová dotáhla na vedoucí závodnici, Čábelická ztrácela již přes minutu. Ještě do posledního kola vjížděla Mexičanka s náskokem 15 vteřin a zdálo se, že si jede pro prvenství. Mladá Vasová si však skvěle rozvrhla síly. Své tempo dokázala ještě zvýšit, Mexičanku dojela, předjela a nakonec vyhrála o 26 vteřin, třetí místo si pohlídala česká šampionka a olympionička Čábelická, ovšem již s odstupem téměř tří minut.

"Spokojená jsem, je to přece bedna. Start byl lepší, ale i třetí místo je dobré. S Danielou i Blankou se dá závodit, ale dnes byly trochu lepší. Možná jsem se nechala trošku unést prvním kolem kdy mi to jelo a v závěru jsem začala ztrácet. Je ale vidět, že vše je správné, žádná chyba v přípravě  nenastala," řekla nejlepší Češka v závodě Jitka Čábelická.

Na startu závodu mužů chyběl nejlepší český jezdec Ondřej Cink, který ve dvou úvodních závodech Světového poháru a v Albstadtu a Novém Městě na Moravě skončil na čtvrtém místě. Tím se k vítězství otevřela cesta pro další jezdce. Nejvýše v pořadí světového žebříčku byl Rus Timofej Ivanov, kterému patří 24. pozice. 

Po zaváděcím úseku byl na vedoucí pozici Lukáš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team), ale dlouho tam nevydržel a před něj se posouvali soupeři. Hned po staru skončil závod pro technické problémy pro Ivanova a vedení se ujal Němec George Egger. Za ním se seřadili Češi Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB), Josef Jelínek a Jan Škarnitzl (oba Cyklostaer Trek Pirelli), kteří po druhém ze sedmi kol ztráceli čtvrt minuty. S další menší ztrátou jel Tomáš Paprstka (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team).

Do čtvrtého kola vjížděl ve vedení stále Egger, ale Škarnitzl se mu přiblížil na dohled, třetí byl Jelínek a čtvrtý Vastl a výše se posouval Rakušan Karl Markt. Dvě kola před cílem navýšil Egger svůj náskok před Škarnitzlem na dvacet vteřin a jel si pro vítězství. Třetí byl již Markt, pak jeli Jelínek a Vastl.

V závěrečných kolech se již na pořadí mezi nejlepšími nezměnilo. Egger žádné drama nepřipustil a bezpečně vyhrál před Škarnitzlem a Marktem. Výborný závod zajel Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing), který skončil na pátém místě, ale zcela jasně dominoval kategorii U23.

„Spokojen víceméně jsem, v týdnu jsem se necítil nejlépe. Trochu mrzí, že to nevyšlo na vítězství, nebylo to daleko, ale dělal jsem nějaké chyby. V jedné části jsem jezdil asi moc opatrněji než jsem měl, proto mě to možná trochu mrzí,“ řekl Jan Škarnitzl.

V závodu juniorů měl bleskový start Maximilian Kerl (Author team Stupno) a rychle získal desetivteřinový náskok, ale jak jej rychle získal, tak jej ztratil a pak se jen prodal a dokončil závod až na 26. místě. Na čele jej rychle vystřídali Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing), Filip Jech (Adastra Cycling Team), německý jezdec Benjamin Krüger Václav Veverka (Cyklostar Trek Pirelli) a univerzál Matyáš Fiala (ČEZ Cyklo team Tábor). Ten však odpadl první, naopak vedení bojovali Konečný a Krüger. Konečný si nakonec s přehledem dojel pro prvenství a Jech v závěru předjel Krügera.

Juniorkám vládla trochu překvapivě Simona Špěšná (MS Bike Academy racing), která jezdila na vedoucí pozici prakticky hned od startu, svůj náskok navyšovala a v cíli byla minutu před  Finjou Lippovou z Německa a třetí dojela největší favoritky, devátá z SP z Nového Města na Moravě, Aneta Novotná (ADASTRA Cycling Team), která ztratila minutu a půl.

Výsledky:

Muži:

1. Georg Egger (Něm./Lexware Mountainbike Team) 1:36:25
2. Jan Škarnitzl (Cyklostar Trek Pirelli) +21
3. Karl Mark (Rak./Trek Vaude) +1:34
4. Josef Jelínek (Cyklostar Trek Pirelli) +1:55
5. Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB) +2:06
6. Lukáš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +2:37

Ženy:

1. Kata Blanka Vasová (Maď./Merida Maraton Team CST) 1:37:20
2. Daniele Peon Chavez Campuzanaová (Mex.) +26
3. Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +2:57
4. Emily Battyová (Kan./Canyon Collectice Factoty Taem) +3:24
5. Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling) +6:30
6. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +6:45

Junioři:

1. Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing) 1:13:49
2. Filip Jech (Adastra Cycling Team) +15
3. Benjamin Krüger (Něm./Lexware MTB Team TSV Niederstaufen) +20
4. Václav Veverka (Cyklostar Trek Pirelli) +27
5. Matyáš Fiala (ČEZ cyklo team Tábor) +56
6. Fabian Eder (Měm./German Technology Racing Tea) +1:07

Juniorky:

1. Simona Spěšná (MS Bike Academy racing) 1:07:41
2. Finja Lippová (Něm./Orbea - Serpentine Velosport) +53
3. Aneta Novotná (ADASTRA Cycling Team) +1:30
4. Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +2:28
5. Giuliana Salvini Morgenová (Braz./Sense Factory Racing) +5:18
6. Clara Sommerová (Rak./ARBÖ PopaFlo Freistadt) +5:46

Kadeti:

1. Ondřej Novotný (Dukla Praha) 45:25

2. Adam Bernát (Dukla Praha) +31

3. Pavel Šumpík (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +44.

Kadetky:

1. Eliška Hanáková (CP team) 35:58
2. Carla Hahnová (Něm./Lexware Mountainbike Team TSV) +45
3. Natalia Grzegozewská (Pol./Mitutoyo AZS Wratislavia Wroclav +46.

Výsledky průběžně ZDE:
Fotky ZDE