1. závod IZOMAT MTB cup 2022 Brno

IZOMAT CUP 2022 Brno

První závod IZOMAT Cupu v Brně vyhrála Němka Schrieversová

Za nezvykle chladného počasí, když teploměr ukazoval pouhé dva stupně Celsia, odstartoval dnes v Brně letošní seriál IZOMAT Cupu v olympijském cross country. Do dvou závodních dnů se přihlásilo celkem na 850 startujících a vidět byly zajímavé souboje, i když na startu chyběli někteří naši přední jezdci.

Ve startovní listině chyběla obhájkyně celkového vítězství z loňské sezony Jitka Čábelická, která startovala v Itálii, chyběl i její zraněný bratr Jan Škarnitzl (oba GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team), který rovněž obhajuje celkové prvenství či v Brazílii startující Ondřej Cink stejně jako v Itálii jedoucí Jan Vastl.

Na ženy čekalo zaváděcí a pět hlavních kol a hned v úvodu se na čele vytvořila vedoucí čtyřčlenná skupina ve složení Adéla Holubová (kola-bbm.cz), Jana Czerczinkarová (LivElmtradeRacing), Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) a Němka Lia Schieversová (29er-Racing-Team/BikeSportBühne Bayreuth). Pátá jezdila Maďarka ViragBuszakiová (Strüby-Bixs Team) a šestá Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín), v loňské sezoně ještě juniorka.

Kvarteto nejlepších spolu vydrželo až do čtvrtého okruhu technické trati, kdy překvapivě začala zaostávat ta nejzkušenějšíCzecinkarová a do závěrečného kola již najížděla s odstupem 40 vteřin. O svém vítězství rozhodla Schieversová nástupem v polovině závěrečného kola kdy si vytvořila náskok necelých deseti vteřin. V závěrečných stovkách metrů se s tím nehodlala smířit Tvarůžková a vedoucí závodnici se dokázala hodně přiblížit, ale Němka nepatrný náskok již uhájit dokázala, třetí v cíli dvacetiletá Holubová navíc vyhrála i hodnocení závodnic kategorie U23.

"Já jsem hodně spokojená, s takovým výsledkem jsem moc nepočítala. Jelo se takové konstantní tempo a závod byl atraktivní pro diváky, ale i pro nás. Málokdy se stane, že v elitním kategorii žen je na čele je závod tak vyrovnaný. O vítězství německé závodnice rozhodlo to, že já jsem neměla sílu a energii na nástupy a ona naopak ano. Při jejím rozhodujícím nástupu jsem nebyla ve střehu a v posledním výjezdu jsem to ještě zkusila, ale podařilo se mi náskok jen snížit," řekl nejlepší česká žena v závodě Tereza Tvarůžková.

Stejně jako závod žen byl dramatický i souboj juniorů v němž dominovalo duo německý bikerůHannesDegenkolb aPeatWeinberg. Prvně jmenovaný o svém vítězství rozhodl až v závěrečném spurtu, nejlepší z Čechů byl Patrik Černý (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) na třetím místě, ovšem s odstupem téměř minuty a půl.  Ani mezi juniorkami nevyhrála domácí závodnice. Nejlepší byla Polka Natalia Grzegorzewská, která vyhrála jasně před druhou Eliškou Hanákovou (RexonixRacing Team), jež zaostala o 1:25 a Simonou Spěšnou (Brunex Superior FactoryRacing), která byla pomalejší o další čtyři vteřiny.

Výsledky:

Ženy:

1. Lia Schrieversová (Něm./ BikeSportBühne Bayreuth)     1:16:15
2. Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +3
3. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +19
4. Jana Czeczinkarová (LivElmtradeRacing) +1:47
5. ViragBuszakiová (Maď./Strüby-Bixs Team) +3:39
6. Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +3:55.

Junioři:

1. HannesDegenkolb (Něm./RSV Team Auto-Riedel Schwarzenberg) 1:11:52
2. PeatWeinberg (Něm./SSvMountyAltenberg) +1
3. Patrik Černý (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +1:28
4. Alexander Hammerle (Rak./RSC RaikaKrugMieming) +2:06
5. Ondřej Novotný (Dukla Praha) +2:38
6. MaksymilianWišniowski (Pol./RK ExclusiveDoors MTB Team) +2:50.

Juniorky:

1.Natalia Grzegorzewská (Pol./Mitutoy AZS WratislaviaWroclaw)1:05:33
2. Eliška Hanáková (RexonixRacing Team) +1:25
3. Simona Spěšná (Brunex Superior FactoryRacing) +1:29
4. Patricie Srnská (Dukla Praha) +1:59
5. Kinga Žurová (Pol./SwietokrzyskieCyclingAcademy) +4:03
6. Natalie Kaufmannová (Něm./Stevens MTB Racing Team) +4:16.

České mladíky Zatloukala a Konečného porazil jen Lukasik

V hlavním závodu mužů se v Brně na start postavilo 85 jezdců z osmi zemí, ale i při absenci nejlepší české dvojice Ondřej Cink a Jan Vastl tak naši jezdci byli hodně vidět. Především dvojice mladíků Jan Zatloukal a Filip Konečný (oba NutrendSpecializedRacing) dojela hned za vítězným Polákem Krzysztofem Lukasikem a naznačila, že v nich má český biking velice nadějnou budoucnost.

Podle papírových předpokladů měli být hlavními favority, podle postavení ve světovém žebříčku, Polák Filip Helta a slovenský jezdec ve službách stáje EXPRES CZ - TUFO Team Kolín Matěj Ulík. V samotném závodu se to však nepotvrdilo, první z nich skončil osmý a Ulík šestý.

Helta a Lukasik se sice v úvodu usadili na čele závodu a spolu s nimi i Zatloukal a Konečný. Ale hned ve druhém kole česká dvojice nastoupila a soupeřům se dokázala vzdálit. Desetivteřinové manko ovšem rychle smazal Lukasik a do poloviny osmiokruhového klání jela tato trojice pohromadě. To se na nejlepší začal také dotahovat švédský jezdec Oscar Lind, ale ve čtvrtém okruhu se po technických problémech propadl až do šesté desítky závodního pole. Z desáté pozice jel dopředu i Ulík a posunul se až na čtvrté místo, ale v závěru o dvě pozice přišel.

V polovině závodu zaútočil Lukasik a postupně svůj náskok sice pomalu, ale jistě navyšoval a v cíli byl nakonec s půlminutovým náskokem před Zatloukalem. Ten se o rok mladšímu Konečnému, v loňské sezoně ještě juniorovi, vzdálil v šestém okruhu a bezpečně si dojel pro stříbrný stupeň a Konečný ve svém premiérovém závodu mezi elitními jezdci stejně jasně uhájil třetí pozici. Oba čeští mladíci také jasně dominovali v kategorii U23, kde je na stupních vítězů doplnil po fantastické stíhací jízdě Lind, v celkovém pořadí pátý.

Výsledky:

Muži:
1. Krzysztof Lukasik (Pol./JBG2 CryoSpace) 1:31:59
2. Jan Zatloukal (NutrendSpecializedRacing) +30
3. Filip Konečný (NutrendSpecializedRacing) +58
4. Karol Ostaszewski(Pol./JBG2 CryoSpace) +1:35
5. Oscar Lind (Švéd./SernekeAllibeke MTB Team) +1:39
6. Matěj Ulík (SR/EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +2:04.

Výsledky průběžně ZDE:
Fotky ZDE