1. závod MTB cup 2023 Kutná Hora

Czeczinkarová a Ulík vítězí v úvodním závodu Českého poháru

Úvodní závod Českého poháru v cross country na horských kolech, podniku první kategorie UCI, přinesl vítězství v hlavních kategoriích Janě Czeczinkarové (Berria Vittoria Factory Team) a slovenskému mistrovi Mateji Ulíkovi z celku Expres CZ - TUFO Team Kolín. Cyklistiky si ale startující v Kutné Hoře moc neužili, na nesmírně bahnité trati se mnohem více běhalo s kolem ramenou, než jezdilo.

Mnoho závodníků hodně na to bědovalo a uvažovalo se dokonce o tom, že závod bude zrušen. Ovšem na závodech kategorie UCI o tom rozhoduje hlavní rozhodčí, ale ten z Polska rozhodl, že závod se uskuteční, což bylo strašně náročné hlavně pro mládežnické kategorie.

Závod žen ovládla prakticky systémem start - cíl Czeczninkarová, které bahno, vzhledem k tomu, že hodně jezdí cyklokros, vadilo ze vše závodnic zřejmě nejméně. Hned po prvním výjezdu - výběhu se dostala na čelo startovního pole a tak to zůstalo až do cíle, kterým projela s náskokem 1:17 před Terezou Tvarůžkovou (Expres CZ - TUFO Team Kolín), třetí Helena Karásková Erbenová (Czech MultiSport Coaching) ale již mela ztrátu téměř osmi minut. 

"Dnes se běhalo snad osmdesát až devadesát procent trati. Sjezdy jsem zvládala  bez problémů, výběhy s kolem na ramenou. Pojala jsem to tak spíše cyklokrosově a ve výbězích jsem asi nejvíce získávala. Hned po startu v závěru prvního výjezdu jsem byla v čele a neustále navyšovala náskok. Byl to spíše závod kdo více vydrží, o vůli a hodně silový, protože kolo mělo rázem místo deseti snad dvacet kilo a na zádech to bylo znát. Vítězství jsem nečekala, ale vzhledem k tomu, že jsem jela doma, tak z toho mám velikou radost," řekla Jana Czeczinkarová.

Téměř totožně jako Czeczinkarová si vedl mezi muži Slovák Matej Ulík. I on hned se po prvním výběhu osamostatnil na čele závodu a svým soupeřům nedal šanci jej ohrozit. Náskok si postupně navyšoval a v cíli byl o téměř dvě minuty dříve před Polákem Krzystofem Lukasykem, třetí skončil německý biker Alex Bregenzer, jeho odstup byl již ale pětiminutový. Nejlepší z našich jezdců skončil na pátém místě Jan Rajchart z GAPP System - Kolofix MTB Racing Team.

"Dnes mi hrálo vše do karet, musím poděkovat celému týmu za spolupráci. Podařilo se mi dobře odstartovat a na vrchu prvního kopce jsem byl již na čele. Zdálo se mi, že na to mám, a tak jsem za to vzal. Měl jsem přehled, věděl jsem, že náskok mám stále nad minutu, tak jsem si to již jen hlídal, abych nic nepokazil. Řekl bych, že dnes to bylo hodně o hlavě," byla slova Mateje Ulíka.

Cílem prvního okruhu závodu juniorů projel první s malým náskokem maďarský jezdec Barnabás Vas před svým krajanem Zsomborem Takácsem a Františkem Hojkou (Expres CZ - TUFO Team Kolín). Ale ještě před polovinou závodu se na čele osamostatnil Hojka a svým soupeřům rychle odjel a zcela jasně si dojel pro své první pohárové vítězství s náskokem přes minutu a půl před Takácsem.  

Výsledky:

Junioři:

1. František Hojka (Expres CZ - TUFO Team Kolín) 45:44

2. Zsombor Takács (Maď./Superior Racing Team) +1:33

3. Barnabás Vas (Maď./Cube-Csömör MTB team) +2:09

4. David Friedel (DK Bikeshop Racing Team) +2:42

5. Ondřej Novotný (Dukla Praha) +3:06

6. Václav Naxera (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +3:40.

Juniorky:

1. Dorota Vojtíšková (SR/Climberg Sport team Trenčín) 57:23.

2. Natalia Grzegorzewská (Pol./Mitutoyo AZS Wroclaw) +2:57

3. Viktória Chladoňová (SR/Climberg Sport team Trenčín) +5:28

4. Alicja Matulaová (Pol./Warszawski Klub Kolarski) +6:36

5. Szonja Gremaová (Maď./Cube-Csömör MTB team) +7:37

6. Adéla Pernická (BIKE Pro Racing) +10:51.

Ženy:

1. Jana Czeczinkarová (Berria Vittoria Factory Team) 1:13:08

2. Tereza Tvarůžková (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +1:17

3. Helena Karásková Erbenová (Czech MultiSport Coaching) +7:46

4. Patricie Srnská (Dukla Praha) +9:05

5. Gabriela Wojtylaová (Pol./Superior Zator) +11:42

6. Aneta Novotná (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team) +12:57.

Muži:

1. Matej Ulík (SR/Expres CZ - TUFO Team Kolín) 1:05:35

2. Krzysztof Lukasyk (Pol./JBG2 CryoSpace) +1:53

3. Alex Bregenmzer (Něm./Dreamers Racing/V Viktoria Wombach) +5:07

4. Martin Hrtánek (SR/Vallerbike ASD Castelfiorentino) +6:05

5. Jan Rajchart (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team) +6:54

6. Patrik Černý(Expres CZ - TUFO Team Kolín) +7:25.

Výsledky průběžně ZDE:
Fotky ZDE