1. závod Strabag Cup 2020 – Český pohár horských kol

Úvodní závod Strabag Cupu pro Cinka a Čábelickou

Ondřej Cink (Kross Racing Team) vyhrál úvodní závod Strabag Cupu - Českého poháru v olympijském cross country před Franouzem Maximem Marottem (Cannondale Factory Racing). V podniku kategorie C1 kalendáře UCI dojel třetí Rakušan Karl Markt Möbel Märki MTB Pro Team).V závodě žen obhájila loňské prvenství z Města Touškov Nizozemka Anne Terpstraová (GHOST Factory Racing) před Jitkou Čábelickou (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team) a třetí skončila Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling).
Do závodu mužů nastoupili jezdci dokonce devíti zemí a mezi nimi opravdu zvučná jména, ale chyběl Jaroslav Kulhavý, který do Města Touškov nedorazil. Ve třetím kole získal asi desetivteřinový náskok Ondřej Cink (Kross Racing Team) před Franouzem Maxime Marottem (Cannondale Factory Racing) a s dalším malým odstupem se držela skupina asi deseti jezdců.

Na technické trati se ale pořadí měnilo často. Cink si udržoval malý náskok před Marottem a do šestého kola vjížděla tato dvojice s náskokem minuty a půl před triem Jan Vastl (Pushbikers XC Team),, Němcem Georgem Eggerem a rakouským bikerem Karlem Marktem, na dohled jim byl Škarnitzl (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha). Naopak zdravotní problémy znamenaly stop, pro loni na tomto závodě druhého, Martina Stoška (FUTURE Cycling - Northwave).

Ve světovém žebříčku nejvýše postavený jezdec ze startovního pole Cink v závěru nepřipustil žádnou zápletku. Desetivteřinový náskok při vjezdu do závěrečného okruhu zdvojnásobil a s přehledem prodloužil svoji vítěznou sérii ve Strabag Cupu na číslo pět, když všechny čtyři své loňské starty proměnil rovněž v prvenství. Marotte si stejně v klidu pohlídal stříbrný stupeň a Škarnitzl se dokázal dotáhnout na trio před ním, ale v závěru již neměl síly se před někoho dostat.

Mezi ženami od začátku udávala tempo Terpstraová a za ní s malým odstupem jezdila obhájkyně celkového prvenství z minulé sezony Čábelická a tak to zůstalo po celý průběh závodu. V silné konkurenci bikerek osmi zemí se v první polovině závodu držela kolem šestého místa mladá Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín), ale defekt ji odsunul až na 23. místo. V dalším průběhu závodu se pak prokousávala kupředu a nakonec skončila těsně za elitní desítkou. To ji stačilo na druhé místo mezi závodnicemi kategorie U23, z nich byla nejlepší Němka Ronja Eiblová, která obsadila celkově šestou příčku.

"Já jsem spokojená, prohrát s Terpstraovou není žádná ostuda. V prvním kole jsem se jí držela, ale byla silnější v technice a každým kolem svůj náskok navyšovala. Se svým výkonem jsem spokojené. Od května jsem se snažila jet každý víkend, ale toto byl opravdu první velký závod a docela o šlo," řekla Jitka Čábelická.

Vydařený závod má za sebou i Czeczinkarová, která jela v úvodu v závěru desítky, ale pak se začala posouvat posouvat kupředu. V polovině závodu již jezdila na třetí pozici a tu si zcela pohodlně dokázala pohlídat až do cílové pásky. Loni druhá Karla Štěpánová (Pushbikers XC Team) dojela dnes čtvrtá.


Výsledky:
Muži:
1. Ondřej Cink (Kross Racing Team) 1:31:21
2. Maxime Marotte (Fr./Cannondale Factory Racing) +35
3. Karl Markt (Rak/Möbel Märki MTB Pro Team) +1:17
4. Jan Vastl (Pushbikers XC Team) +1:22
5. Georg Egger (Něm./LEXWARE Mountainbike Team) +1:48
6. Jan Šakrnitzl (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha) +2:43   
Ženy:
1. Anne Terpstraová (Niz./GHOST Factory Racing) 1:22:27
2. Jitka Čábelická (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team) +37
3. Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling) +1:21
4. Karla Štěpánová (Pushbikers XC Team) +2:10
5. Barbara Benkóva (Maď/GHOST Factory Racing) +2:33
6. Ronja Eiblová (Něm./Alpecin-Fenix) +3:02                          
Junioři:
1. David Šulc (IVAR CS - Author Team) 59:56
2. Lennart-Jan Kraymer (Něm.) +7
3. Matteo Siffredi (It.) +54
4. Louis Kraus (Něm.) +1:08
5. Jan Sáska (ROUVY Specialized) +1:09
6. Tomáš Tlamka (Nutrend Specialized Racing) +1:34
Juniorky:
1. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) 57:12
2. Aneta Novotná (ADASTRA Cycling Team) +43
3. Tereza Obořilová (GT Opportunity Brno) +57
4. Zuzana Kadlecová (ADASTRA Cycling Tea) +1:05
5. Kira Böhmová (Něm.) +1:27
6. Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +2:05.5   

Výsledky průžně aktualizované naleznete ZDE

Fotogalerii si prohlédněte ZDE