1. závod STRABAG Cup XCM - 4. 5. 2019, Lipník nad Bečvou

STRABAG Cup XCM 2019, Český pohár horských kol Maraton

Author Šela Maraton

Jeden z nejtradičnějších a nejbikovějších závodů u nás se do seriálu Českého poháru vrací po dvouleté pauze a hned také zároveň jako součást Slovenského poháru. Šela Maraton se loni musel vypořádávat s dvojím posunutím termínu z důvodu vážné přírodní kalamity. Letos stojí na svém novém startu.

MTB maraton nemusí být ani extrémně dlouhý, ani extrémně kopcovitý, aby byl těžký. „Šela“ je především biková, plná zábavných, hravých trailů, které prověří fyzickou i technickou stránku jezdců dokonale. První polovina je jakési maratonské cross–country, druhá část jezdce zavádí do drsné krajiny na úpatí vojenského prostoru Libavá. O náročnosti tratě a času jízdy velmi rozhoduje počasí. Neopakovatelnou atmosféru závodu dotváří hrad Helfštýn, na jehož úpatí se závod koná a k jehož zdem závodníci vyjíždějí v těžkém stoupání. Získat korunu Author Šela Maratonu patří k vrcholům kariéry mnoha bikových maratonců a absolvování závodu k vysněným cílům mnoha amatérských jezdců. Loňské vítězství bude obhajovat Filip Adel, který čas stlačil o necelou minutu pod čtyři hodiny. Ženskou kategorii loni vyhrála Vendula Kuntová v čase 5:24.

Sobotní tratě měří od 28 km do 101 km, a přestože je neustále řeč o jejich technické stránce, jsou zvládnutelné úplně pro každého a neskrývají žádné záludnosti. Zábava především! A čistý mountainbiking! To jsou hlavní hesla pořadatele.

O „Šelu“ mají tradičně obrovský zájem i děti, které měří síly v nedělním programu Dětského Author Šela Marathonu. Pod Helfštýnem to zkrátka žije vždy po celý víkend.

www.poharmtb.cz

FACEBOOK

www.selasport.cz

Strabag MTB Maraton Cup je seriál pěti závodů Českého poháru horských kol v maratonu.

Tratě se pohybují většinou mezi 70 až 120 km. Závody se odehrávají v terénu, převážně na lesních pěšinách, úzkých cestách, singltracích, apod. V mezinárodních pravidlech je stanoveno, že vítěz potřebuje více než 4 hodiny pro zdolání celé trasy. MTB maraton je velmi oblíbený mezi amatérskými cyklisty a tomu odpovídá také množství závodů a seriálů konaných prakticky po celé České republice. Ty nejlepší z nich jsou součástí Českého pohár XCM.

Přestože největší síla MTB maratonů je v jejich masovosti, ti nejlepší se utkávají o celkové pořadí pod titulem Českého poháru a tituly mistrů České republiky.

Strabag MTB Cupu XCM 2019

4. 5. Lipník nad Bečvou

25. 5. Klatovy

22. 6. Most (M ČR)

7. 9. Teplice nad Metují

14. 9. Harrachov

Generální partneři závodů

Generální partner ČSC

Hlavní partneři

Ostatní partneři