2. závod Hello bank! STRABAG MTB Cup 2019 Město Touškov

Ve Městě Touškově, za chladného a proměnlivého počasí, se konal 2. pohárový závod STRABAG Hello bank! XCO MTB cupu 2019. Zázemí v prostoru startu a cíle i celá trať byla velmi pěkná. Město Touškov hostí Český MTB XCO pohár premiérově. Místní cykloklub roky budoval trať v toušovské rokli. Od roku 2011 prošla mnoha změnami a vývojem. Vše pod taktovkou TJ Sokol Město Touškov a za konzultace s profi bikerem Milanem Spěšným. Technické pasáže, stezky, sjezdy a hlavně perfektní atmosféra a bezchybná organizace.

Tomuto druhému dílu seriálu Strabag Českého poháru v cross country kralovali při pohárové premiéře na trati v Městě Touškov nizozemské závodnice Anne Terpstraová (Ghost Factory Racing) a Ondrej Cink z týmu Kross Racing Team. Oba vyhráli jednoznačně, oba vedli od startu až do cíle.

Za příjemného počasí kralovala systémem start - cíl nizozemská reprezentantka Anne Terpstraová. Okruh, který byl svým převýšením i fyzicky náročný, prověřil každého startujícího. Terpstraová hned od startu ukázala soupeřkám záda a potvrdla, že se pevně usazuje ve světové špičce.

Jela naprosto suverénně, kontrolovala technické úseky a dá se říci, že neměla soupeřku. Za ní se usadila dvojice Jitka Čábelická (Gapp system - Cabtech MTB Racing Team) a mladičká Tereza Sásková (ČS Specialized Junior MTB Team), která jezdí mezi ženami prvním rokem, s odstupem po slabším startu jezdila zkušená Karla Štěpánová (Superior XC Team).

Postupně ale dokázala zrychlovat a ve třetím kole dojela Sáskovou a vzápětí šla i před svoji největší domácí soupeřku Čábelickou, na níž nakonec dokázala najet minutu náskoku. Skvělý závod má za sebou Sásková, která skončila těsně pod stupni vítězek, ale naprosto jasně byla nejlepší ze závodnic kategorie U23 když zkušená Jana Czeczinkarová (Mitas Mercedes - Benz Praha Trek) za ní na pátém místě zaostala o tři minuty.

"První pohárový závod jsem pro start v zahraničí neabsolvovala, takže na celkové umístění již myslet nemohu. Ale domácími diváky to moc pěkné závodit, žene mě to kupředu. Je to hezké závodění, protože většinou jezdím vepředu a dnes těch lidí přišlo opravdu hodně, byla skvělá atmosféra. Ale zase tu byl můj klasický start. Nenacvakla jsem a když se to začalo dělit, tak jsem trefila plůtek, navíc ještě v zatáčce upadla. Držela jsem si ovšem své tempo a nakonec se propracovala až na druhé místo, takže jsem hodně spokojená," řekl vítězka Karla Štěpánová.

Podobně jako Terpstraová si vedl Ondřej Cink. Ostatním soupeřům ujel hned krátce po startu a na trati si počínal jako v dobách největší slávy Jaroslav Kulhavý. Ten sice do Města Touškov přijel hned po sobotním závodu seriálu Kolo pro život v Dobřichovicích kde na Trans Brdy končil devátý. Na okruhu si v sobotu zatrénoval, ale dnes se na startovní čáru nepostavil.

Za Cinkem se vytvořil skupina v níž byli Martin Stošek (Vitalo Future Cycling), Jan Škarnitzl (Mitas Mercedes - Benz Praha Trek), Jan Vastl (Superior XC Team), Lukáš Kobes (skibikecentrum.cz Team), Tomáš Paprstka (Expres CZ - TUFO Team Kolín) a jeho týmový slovenský kolega Matej Ulík. V průběhu dalších kol zůstali ve skupině za Cinkem již jen Vastl, Stošek a obhájce celkového prvenství seriálu Škarnitzl.

Ti spolu jezdili až do předposledního sedmého kola. Při vjezdu do závěrečného okruhu Stošek, který potvrdil velmi dobrou formu a po sobotním prvenství v Dobřichovicích si po výrazném zrychlení si medailista z loňského akademického mistrovství světa dojel pro druhé místo, svůj nejlepší výsledek v nejprestižnějším domácím seriálu. V závěru dokonce stáhl svůj odstup na Cinka, ale to bylo spíše tím, že si Cink hlídal svoji pozici a trochu zvolnil. Třetí skončil Škarnitzl a usadil se v čele průběžného hodnocení Strabag Cupu.

"Trať se mi hodně líbila, ale celý závod mě to bolelo. Chtěl jsem od staru jet naplno a zkusit si tempo, jaké se jezdí v závodech Světového poháru. To se mi povedlo a hodně rychle jsem získal rozhodující náskok. Nepotkaly mě žádné problémy a v závěru jsem si mohl dovolit trochu zvolnit a kontrolovat své postavení," řekl Ondřej Cink.

Oba pohárové závody v Kutné Hoře i Městu Touškov měly v juniorských kategoriích shodné vítěze. Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing) na obou tratích kraloval stejně jako a Magdalena Mišoňová (ADASTRA Cycling Team), kteří dnes vyhráli s náskokem minuty. Zatloukal před Davidem Šulcem (IVAR CS - Author Team) a Mišoňová před Adélou Holubovo. (kola-bbm.cz). Třetí dojeli Adair Zabd Gutierrez Prieto z Mexika a Kateřina Štěfanová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team).