2. závod IZOMAT MTB cup 2022 Město Touškov

Ve Městě Touškov Wawak těsně zdolal Cinka

Za chladného počasí, podobně jako v Brně, začal druhý závod Českého poháru IZOMAT Cup MTB ve Městě Touškov, který je v kategorie C1 kalendáře UCI.

Z favoritů mezi 53 jezdci z osmi zemí zaváhal v úvodu Jan Škarnitzl (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team), který byl po prvním okruhu až v polovině třetí desítky startujících, ale po dalším kole již atakoval elitní desítku. Jinak všichni ostatní se seřadili na čele startovního pole. V cíli prvního okruhu byla na čele pětice BartolomiejWawak (Pol./Kross Orlen Cycling Team), jeho týmový kolega Ondřej Cink, Němec Georg Egger (Speed CompanyRacing), Jan Zatloukal (NutrendSpecializedRacing) a Rakušan Gregor Raggl (Brunex Superior FactoryRacing). Další jezdci ale ztráceli minimálně a na čelo se dokázal posunout další německý biker Alex Bregenzen (Eighty-Aid Racing Team)

Od třetího kola začali diktovat tempo třetí muž světového žebříčku Cink a Wawak a dokázali setřást své soupeře. V polovině závodu již měli k dobru půl minuty před kvartetem pronásledovatelů. Z boje o třetí místo ´vystoupil´ v šestém okruhu mladík Zatloukal, který v úvodním dílu byl nejlepší z Čechů, když skončil druhý, naopak do souboje nejlepších se zapojil po skvělé stíhací jízdě obhájce loňského celkového prvenství Škarnitzl.

Na čele stupňoval tempo Cink a v polovině šestého okruhu se české jedničce podařilo Wawaka setřást, ale jen na několik stovek metrů, oba se rychle sjeli. Za nimi bojovali o bronzový stupeň Egger a Raggl.

Do závěrečného kola ještě vjížděli dva nejlepší prakticky bok po boku, naopak na třetím místě již jel Raggl s jasným náskokem před Eggrem, ale především neustále se posouvajícím Škarnitzlem. O vítězi se rozhodlo až v cílové rovince. Vyrovnaný souboj vyšel lépe o tři roky mladšímu Wawakovi, který do ní najel na vedoucí pozici a přes veškerou snahu Cinka ji uhájil až do pásky. Třetí přijel Raggl a až na čtvrté místo se posunul Škarnitzl, šestý Jan Zatloukal byl jasně nejlepší z jezdců kategorie do 23 let.

Za účasti závodnic šesti zemí čekalo na startující šest okruhů. A náročný okruh se značným převýšením a s náročnými technickými pasážemi je dokonale prověřil. Krátce po startu se na čele vytvořila čtyřčlenná skupina ve složení Adéla Holubová (kola-bbm.cz), Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team), Nizozemka Anne Terpstraová (GHOST FactoryRacing)a Němka Lia Schrieversová (29er-Racing-Team/BikeSportBühne Bayreuth). Nejmladší z kvarteta Holubová ovšem nestačila ostrému tempu, které diktovala především Čábelická, již ve druhém okruhu odpadla.

V závěru třetího kola se podařilo získat malý náskok vítězce prvního závodu IZOMAT Cupu z Brna Schrieversová, ale v táhlém stoupání za ní rychle vyrazila Terpstraová. Zatímco Nizozemka se dotáhla na Schrieversovou, Čábelická začala ztrácel a v cíli čtvrtého kola měla manko již půl minuty.

V závěru dalšího kola zkušená Terpstraová svoji soupeřku setřásla a vyrazila vstříc dalšímu prvenství na českých okruzích, kde je častým hostem. Na čtvrté místo se posunula Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín), ale na ohrožení třetího místa obhájkyně loňského celkového prvenství Čábelické, neměla. Pátá dojela Holubová, první v kategorii závodnic kategorie U23.

Zastímco v prvním závodu kralovali juniorům zahraniční jezdci, dnes byli nejlepší domácí bikeři. Jasně zvítězil Ondřej Novotný z Dukly Praha, který vyhrál o 1:37 před Václavem Ježkem (BrilonRacimng Team MB) a třetí místo z úvodního závodu zopakoval Patrik Černý (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +1:58. Výhrou se Novotný dostal do čela průběžné klasifikace.  Juniorkám vládla Eliška Hanáková (RexonixRacing Team), která si po úvodním druhém místě polepšila a vede i celkově. Před Simonou Spěšnou (Brunex Superior FactoryRacing) vyhrála o 1:09 a třetí skončila Karla Nováková (Jaroslav KulhavyCycling Team).