2. závod MTB cup 2024 Zadov

Druhý závod CONSEQ MTB XCO CUP Zadov

Pětidílný seriál Českého poháru v cross country, který od letošní sezony má  nového generálního partnera – investiční společnost Conseq, pokračuje druhým dílem na tradiční trati na Zadově.

Závod CONSEQ Českého poháru horských kol 2024, známý jako Subterra Velká cena Zadova, se koná ve dnech 18. - 19. května 2024 v Zadově-Churáňově. Tento závod je zařazen do kategorie UCI C1, což přitahuje špičkové závodníky z celého světa. Závod zahrnuje různé kategorie a je klíčový pro získávání UCI bodů.

Pro účastníky je připraven rozsáhlý program a pro diváky jsou k dispozici speciální zóny. Týmy si mohou rezervovat vymezené prostory v zónách, které jsou k dispozici v různých velikostech a s různým vybavením, jako jsou elektrické přípojky​​. Diváci mohou sledovat závod z různých míst podél trati a pro ty, kteří nemohou být přítomni osobně, je k dispozici živý přenos​​. Pro podrobnější informace o programu závodu, registraci týmů a možnostech pro diváky můžete navštívit také oficiální stránku MTB Zadov​​. Závod nabízí několik různých tratí pro různé kategorie cyklistů, včetně dlouhých maratonů, krátkých okruhů a závodů pro děti. Trať závodu vede přes náročné terény a krásné horské scenérie, což z něj dělá skvělý zážitek pro všechny účastníky.

Na Zadově kralovali sourozenci Isabella a Gunnar Holmgrenové

Druhý závod pětidílného seriálu Českého poháru v cross country Conseq MTB XCO CUP na šumavském Zadově, který je v kalendáři UCI jako podnik první kategorie a na nejvyšší stupně vystoupili v elitních kategoriích kanadští sourozenci Holmgrenovi, mezi muži vyhrál Gunnar a mezi ženami se z prvenství radovala Isabella. Za nepříliš příznivého počasí, kdy trať zkrápěl déšť, ale bahno bylo jen na stadionu, se na start závodů postavila i hodně početná konkurence z devíti zemí. Domácí závodníci Ondřej Cink (Primaflor Mondraker racing team) a Patricie Srnská (Nutrend Specialize SKR Racing) obsadili stříbrné pozice.

Na startu žen stála na českém okruhu opravdu výborná konkurence, kterou prezentovala především trojice výborných cyklokrosařek, které již mají doma medaili ze světového krosového šampionátu - sesterské kanadské duo Isabella a Ava Holmgrenovy z Kanady a Maďarka Blanka Kata Vasová či trojnásobná olympionička a dvakrát bronzová z MS v cross country Rebecca Hendersonová z Austrálie.

A především první dvě daly o sobě pořádně vědět. Isabella hned ve druhém okruhu nastoupila a pak si již jen jela pro jasné prvenství. Od začátku s nejlepšími držela krok naše reprezentantka U23 Patricie Srnská (Nutrend Specialized SKR Racing). Poté co ji ujela I. Holmgrenová sice klesla na třetí místo, ale nakonec se vrátil zpět na druhou pozici a tu uhájila až do cíle. Na třetí místo se probojovala po slabším startu Ava Holmgrenová, zatímco Vasová se na pátou příčku posunula z osmého místa. Mezi ně se vklínila Hendersonová, za níž projela cílem Jitka Čábelická (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team).

„Řekla bych, že to byl asi můj výsledek na domácích tratích, navíc ve velké zahraniční konkurenci. Jelo se mi super i když ve druhém a třetím okruhu jsem měla trochu krizi, nemohla jsem se rozjet. Pociťovala jsem na sobě, že jsem byla před čtrnácti dny nemocná, ale snažila si držet své tempo. Závod byl na mě dost dlouhý a přišlo mi, že v závěru mi docházelo, ale jsem velmi spokojená,“ řekl Patricie Srnská pro níž je tento výsledek jistě povzbuzením před závodem SP v Novém Městě na Moravě. „Já se tam soustředím hlavně na svůj výkon a uvidíme co tam dokáži ze sebe vymáčknout. Nefixuji se na umístění, ale spíše na výkon, abych byla spokojená,“ dodala mladá česká závodnice.

I závod mužů měl podobný. Hned od prvního okruhu se na čele usadili Holmgren a Cink a soupeřům ujížděli. Od čtvrtého kola ale získal malý náskok kanadský jezdec a Cink vracející se do závodů po nemoci začal ztrácet a do cíle dorazil nakonec s odstupem minuty a půl. 

Výborný závod zajel na „domácí“ trati Jan Sáska (Subterra Santa cruz). Ve druhém okruhu se propracoval na třetí pozici a tu naprosto jasně dovezl až do cíle s minutovým náskokem před Diego Alfonso Arias Cuernem z Kolumbie a byl nejlepší z jezdců kategorie U23, druhý byl Jan Zatloukal (Nutrend Specialized SKR Racing), celkově projel cílem pátý.

Výsledky:

Junioři:
1. David Friedel (Ostra-Multicraft Čeladná) 1:05:41
2. Zsombor Takács (Maď./Superior Racing Team) +40
3. David Vašut (Bike Pro Racing) +1:46
4. Karel Najser (Ostra-Multicraft Čeladná) +2:24
5. Harry Doye (Austr.) +2:52
6. Lukáš Vranák (SR/CK EPIC Dohňany) +3:14.

Juniorky:
1. Viktória Chladoňová (SR/Climberg Sport Team) 1:00:58
2. Amálie Gottwaldová (CP team) +2:58
3. Kateřina Dušková (Czech Multisport Coaching) +3:38
4. Lucie Bořánková (ROUVY Specialized) +4:46
5. Dorota Vojtíšková (SR/Climberg Sport Team) +7:03
6. Kateřina Beyerová (ROUVY Specialized) +7:38.

Ženy:
1. Isabella Holmgrenová (Kan./Lidl-Trek) 1:26:45
2. Patricie Srnská (Nutrend Specialize SKR Racing) +3:58
3. Ava Holmgrenová (Kan./Lidl-Trek) +4:43
4. Rebecca Hendersonová (Austr./Primaflor Mondraker racing team) +5:15
5. Blanka Kata Vasová (Maď./Team SD worx- Protime) +6:03
6. Jitka Čábelická (GAPP System - Kolofix MTB Racing Team) +6:30.

Muži:
1. Gunnar Holmgren (Kan./KMC Ridley MTB Racing Team) 1:24:22
2. Ondřej Cink (Primaflor Mondraker racing team) +1:34
3. Jan Sáska (Subterra Santa cruz) +2:56
4. Diego Alfonso Arias Cuerno (Kol.) +3:49
5. Jan Zatloukal (Nutrend Specialized SKR Racing) +4:08
6. Matej Ulík (SR/EXPRES CZ - BMD Team Kolín) +5:10.

Výsledky průběžně ZDE:
Fotky ZDE