3. závod Hello bank! STRABAG Cupu MTB 2019 Pec pod Sněžkou

Ondřej Cink potvrdil pozici české jedničky

Už to není Jaroslav Kulhavý, už to je s definitivní platností Ondřej Cink, k němuž se upínají naděje fanoušků českého mountainbikingu. To on je českou jedničkou a největší nadějí na mezinárodním poli a tahákem pro nadcházející světový pohár v Novém Městě na Moravě. Potvrdil to při třetím díle českého poháru XCO v Peci pod Sněžkou, kde Jaroslav Kulhavý vůbec nestartoval.

Extrémní mountainbikové tratě, jako vystřižené z abecedy světového mountainbikingu i extrémně chladné počasí, podpořené nezvyklým květnovým vlhkem, které stlačovalo rtuť teploměrů jen těsně nad nulu, svědčily mladým jezdcům Adastry z Veltěže. Magdalena Mišoňová potvrdila svou neporazitelnost mezi juniorkami, zatímco Petr Jech a Aneta Novotná si mezi kadety sáhli na nejvyšší postpoprvé.  Nadarmo se neříká, že když jej v Čechách slota, pak se v Obřím dole doslova žení všichni čerti. Přesně tak to tento víkend vypadalo v Peci pod Sněžkou.Všichni jezdci i pořadatelský tým si s tím však poradili mistrně.

Závod žen byl od startu do cíle jízdou na první pozici Čábelické. Ta soupeřkám ukázala záda jen pár stovek metrů po startu, pořadí za ní se ale dost měnilo. Britka Islas Shortová ovšem jela s přehledem a druhou pozici si kontrolovala. O bronz si to dlouho rozdávaly Jana Czeczinkarová (Mitas Mercedes-Benz Praha) a Karla Štěpánová (Superior XC Team), ale nakonec se smála Mexičanka Chavez Campuzanová. Ta se velmi dobrým závěrem dostala před českou reprezentační dvojici a slavila stupně vítězek.

"Povedl se mi dnes start a hned po něm při vjezdu do terénu jsem již vedla. Na prvním místě jsem tak odjela celý závod. Nejprve náskok narůstal, ale potom jsem to spíše jen již kontrolovala. Šest kol bylo dost, v bahně to bylo pomalejší. Letos je to můj první vyhraný pohár a nyní mám na vedoucí Janu ztrátu 40 bodů, takže myslet na obhajobu mohu mysle i dále," řekla Jitka Čábelická.

Stejně jako Čábelická si již na podstatně sušší trati vedl její reprezentační kolega Cink. I on soupeřům ujel hned v prvním kole a jel si vlastně svůj závod. Za jeho zády bojovali o druhou příčku Jan Vastl (Superior XC Team) a Jan Škarnitzl (Mitas Mercedes-Benz Praha). Ten ale měl dnes velkou smůlu. V polovině závodu jej potkal těsně za depem defekt a půl okruhu jel na prázdném kole a navíc se ještě zdržel výměnou zadního kola v depu. Hodně se startovním polem propadl a nakonec to stačil vytáhnout na sedmé místo. Tím ale přišel o pozici vedoucího jezdce seriálu, když na Cinka nyní ztrácí 40 bodů.

V průběhu závodu se na třetí místo dokázal posunout David Zadák (ČS Specialized Junior), rozhodně největší překvapení dne. Ale v předposledním kole jej dojel Tomáš Paprstka (Expres CZ-Tufo team Kolín) a jeho zkušenosti i výkonnost v závěru rozhodly, přesto čtvrté místo Zadáka je jeho životní výsledek. Jaroslav Kulhavý, který jel v sobotu závod Slovenského poháru na startu, stejně jako v Městě Touškov, chyběl.

"Závod byl hodně těžký, jeli jsme v náročných podmínkách - zima a hodně bláta. Polovinu jsem závodil, ale druhou polovinu již šetřil síly na příští závod kdy startuje Světový pohár v Albstadtu. Forma je dobrá a nyní budu spíše odpočívat a trénovat na stati SP a potom se přesunu hned do Nového města na Moravě," řekl Ondřej Cink.

Výsledky:

Muži:

1. Ondřej Cink (Kross Racing Team) 1:33:15
2. Jan Vastl (Superior XC Team) +39
3. Tomáš Paprstka (Expres CZ-Tufo team Kolín) +1:59
4. David Zadák (ČS Specialized Junior) +2:38
5. Matej Ulík (Expres CZ-Tufo Team Kolín) +3:13
6. Josef Jelínek (Mitas Mercedes-Benz Praha) +4:41.
 

Průběžné pořadí (po 3 ze 6 závodů):

1. Cink 600, 2. Škarnitzl (Mitas Mercedes-Benz Praha) 560, 3. Paprstka 460.

Ženy:

1. Jitka Čábelická (Gapp system-Cabtech) 1:40:43
2. Islas Shortová (Brit.) +1:09
3. Chavez Campuzanová (Mex.) +2:35
4. Karla Štěpánová (Superior XC Team) +2:52
5. Jana Czeczinkarová (Mitas Mercedes-Benz Praha) +3:54
6. Tereza Tvarůžková (Maloja Rocky Mountain) +5:10

Průběžné pořadí (po 3 ze 6 závodů):

1. Czeczinkarová 540, 2. Čábelická 500, 3. Štěpánová 410.

Junioři:

1. Adair Prieto Gutierrez (Mex) 1:09:28
2. Jan Zatloukal (Nutrend Specialized Racing) +1:34
3. David Šulc (IVAR CS - Author Team) +2:24
4. Piotr Krynski (Pol./Volkswagen Samochody Užytkowe) +3:46
5. Lukáš Elčkner (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +6:00
6. Daniel Žvak (Expres CZ-Tufo team Kolín) +3:46

Juniorky:

1. Magdalena Mišoňová (Adastra Cycling Team) 1:11:48
2. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +3:08
3. Zuzana Šafářobvá (ČS Specialized Junior)  +5:22
4. Kateřina Vaverková (COPR TJ Přeštice) +6:32
5. Tereza Obořilová (Drahanský Sport Team) +8:00
6. Kateřina Štefanová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +8:47

Výsledky ZDE
Fotky ZDE
Další videa ZDE

Živě ze závodu (přímý přenos):