3. závod IZOMAT MTB cup 2021 Bedřichov

Čábelická má první letošní triumf

Česká olympionička a úřadující mistryně České republiky Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) vybojovala ve třetím dílu seriálu Českého poháru IZOMAT Cupu v Bedřichově své první letošní vítězství. Na Zadově a v Brně byla rovněž na stupních vítězek, ale vždy za zahraničními závodnicemi, žádná z českých soupeřek ji ještě neporazila. Závod mužů ……..
Třetí díl prestižního IZOMAT Cupu pokračoval na náročné trati v Bedřichově v Jizerských horách a po silných deštích byla technická trať ještě náročnější i když vítr okruh poměrně vyfoukal, ale mokré kořeny byly nebezpečné.
Mezi ženami si Čábelická počínala naprosto suverénně, jela si vlastně svůj závod. Od startu do cíle osamoceně na čele a neustále svůj náskok pomalu, ale jistě navyšovala až v cíli činil před druhou Karlou Štěpánovou (Maloja - Rocky Mountain Team) +1:18, třetí skončila polská bikerka Matylda Szczecinská.

V úvodu se držela za Čábelickou nejblíže Tereza Sásková (ROUVY Specialized), ale i vinou problémů s bolestmi zad se propadala a nakonec dojela šestá. Ve třetím kole měla Čábelická již půlminutový náskok před Štěpánovou půlminový náskok na Štěpánovou, a kupředu se posouvala Tereza Tvařůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín), které nakonec chybělo pouze sedm vteřina na třetí v cíli Szczecinskou.
"Dneska jsem spokojená. Snažila jsem se odjet hned po startu a to se mi podařilo. Chvíli se mnou jela Tereza Sásková a když jsem ji poodjela tak potom jsem si jela svůj vlastní závod. Byl pro mě důležitý před SP ve Francii a také s ohledem na přípravu k olympiádě. V začátku jsem jela naplno abych si vytvořila náskok a i v závěru jsem se snažila jet co nejlépe, protože tak se Světové poháry jezdí. Vypustit nejde nic," řekla Jitka Čábelická.
V závodu juniorů byli spolu od začátku na čele vedoucí jezdec průběžné klasifikace Filip Konečný (Nutrend Specialized Racing) a Václav Veverka (Cyklostar Trek Pirelli) a tak to vydrželo až do závěrečného sedmého kola. V něm již Konečný ukázal svoji současnou skvělou formu a soupeře setřásl a dojel si pro třetí pódiové umístění a druhé vítězství v současném ročníku seriálu. Mezi juniorkami jela od začátku spolu na čele dvojice Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) a Simona Spěšná (MS Bike Academy racing) a spolu se držely prakticky až do cíle. V závěru měla trochu více sil Spěšná, třetí skončila Patrície Srnská (Sportreg), ale ta měla již hodně velkou ztrátu.

Výsledky:
Ženy:

1.  Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) 1:18:58, 2.  Štěpánová (Maloja - Rocky Mountain Team) +1:18, 3. Szczecinská (Pol.) +1:32, 4. Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +1:39, 5. Holubová (kola-bbm.cz) +2:32, 6. Schwenková (Něm.) +3:47.
Junioři:
1. Konečný (Nutrend Specialized Racing) 1:10:08, 2. Veverka (Cyklostar Trek Pirelli) +22 3. Jech (Adastra Cycling Team) +1:30.
Juniorky:
1.Spěšná (MS Bike Academy racing) 1:08:35, 2. Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +8, 3. Srnská (Sportreg) +4:48.

Při absenci Cinka vyhrál v Bedřichově Polák Wawak

Bez nejlepšího současného jezdce, olympionika Ondřeje Cinka (Kross Orlen Cycling Team), absolvovali i muži v Bedřichově třetí díl seriálu IZOMAT Cup. Jeho absence dokázal využít k jasnému vítězství jeho oddílový polský kolega Bartolomej Wawak. Spolu s ním se na stupně vítězů dostali Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB)  a slovenský biker Matej Ulík jezdící za stáj EXPRES CZ - TUFO Team Kolín.
Na start podniku kategorie C1 kalendáře UCI se postavilo 62 jezdců a závod dokonale prověřil jejich odolnost. Po několika minutách po startu skončilo příjemné počasí a z nebe začaly padat přívaly vody a trať se proměnila v bahnivou lázeň či spíše bahnivé peklo. Do cíle jich dorazilo pouze šestnáct.
Cink v Bedřichově chyběl z důvodu, že již najíždí objemy ve vysokohorském prostředí v Les Gets ve Francii, kde se za týden jede závod Světového poháru a svoji přípravu již zcela směřuje k olympijskému startu v Tokiu. Proto byli největšími favority Wavak a Jan Škarnitzl (Cyklostar Trek Pirelli) druhý a pátý z prvních dvou závodů IZOMAT Cupu. Zatímco Wawak svoji roli splnil, Škarnitzl špatně odstartoval a pohyboval se na rozhraní první a druhé desítky. Poté se dokázal dostat na čtvrtou pozici, ale dnešní okruh, lépe řečeno bahno, mu evidentně nevyhovovalo, a tak se před něj dostal nakonec ještě Slovák Matej Ulík z týmu EXPRES CZ - TUFO Team Kolín.
Za Wawakem se spolu dost dlouho drželi Vastl a Lukáš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team). Vastl i přes nepříjemný pád v průběhu závodu se dokázal v závěru svého soupeře zbavit a dojel si pro druhé místo, ale s téměř tříminutovým odstupem za vítězem, naopak Kobes o stupně vítězů v závěru přišel, když se před něj dostal Ulík, Škarnitzl dokončil závod až pátý a to znamená, že ztratil pozici lídra seriálu v níž jej vystřídal Vastl.