4. závod Hello bank! STRABAG MTB Cupu 2019 - Zadov

Nad českým MTB vyšlo slunce

Po Kutné Hoře, Městu Touškov a Peci pod Sněžkou pokračoval dnes seriál nejvyšší domácí soutěže horských kol Hello bank! STRABAG Cupu na šumavském Zadově. Český pohár tak vstoupil do své druhé poloviny. Pořadatelé z Bike klubu Vimperk ve spolupráci s ČUS Lyžařským areálem Zadov slavili vloni velkou premiéru, poprvé byl totiž jejich závod zařazen do kategorie C1. A letos tomu bylo stejně, navíc připravili několik nových sekcí - rock garden, klopenky i skoky. "Okruh stále zůstal přírodní tak, jak ho všichni znají. Zůstal sjezd pod lanovkou a výjezd po sjezdovce, ten je jen kratší. Celý okruh je o pár stovek metrů zkrácen, měří lehce pod čtyři kilometry," řekl Jiří Lutovský za pořadatele. A pochvalovali si i závodníci, trať byla technicky i fyzicky náročná.

Český pohár XCO je nejprestižnější soutěží u nás a pohárové body jsou cílem stovek bikerů ve všech věkových kategoriích od dětí až po masters. Značný zájem je i ze strany mnoha zahraničních jezdců, což dokumentují i výsledky z tohoto víkendu. Tentokrát konečně vyšlo to opravdová slunce i nad dějištěm Hello bank! Strabag Cupu 2019, ´konečně´ to opravdové a ´opět zas a znovu´ to v přeneseném slova smyslu.

Kategorii muži Elite vyhrál Američan KeeganSwenson, který druhému Janu Škarnitzlovi nadělil minutu a čtvrt. Jméno vítěze není moc známé, nedařilo se mu ani v Novém Městě na Moravě, ani v sobotu v polské Jelení Hoře, kde vyhrál Ondřej Cink, ale na svém kontě má tento pětadvacetiletý borec řadu mimořádných vítězství v roce 2017. Letos hledá cestu zpět na výsluní v Evropě, výkon v Čechách by jej mohl pasovat na hranici první a druhé světového desítky. Třetí místo Jana Vastla, s odstupem pouhou půl minutu na Škarnitzla,připouští rostoucí křivku výkonnosti kdysi tolik nadějného mladíka. Při pohledu do výsledovky potěší6. místo Josefa Jelínka (druhý v U23), který je ročník narození 1998 a 14. místo stále se lepšícího loni ještě juniora Alvina Tomáška (roč. 2000). A to byl na pátém místě Slovák Ulík, sedmý Němec Gluth a 8., 9., 13. a 15. další Američané, 18.pak dokončil Mexičan a 30 Rakušan. Vskutku mezinárodní peloton se sešel na Šumavě.

"Jsem nadmíru spokojen. Po Novém Městě jsem měl nějakou vizozku, proto jsem začal  trochu volněji, jen tak, kam mě tělo pustilo. Z osmého místa jsem se posunul dost vysoko, pomohlo mi, že trať byla těžká a i delší, z toho jsem těžil," říkal Jan Škarnitzl.

Když se začal posouvat kupředu, tak již měl Swensom náskok kolem padesáti vteřin. "To mi bylo jasné, že na něj se nedotáhnu. Soustředil jsem se na souboj o třetí místo, o něž jsem bojoval s Paprstkou a Němcem Martinem Gluthem. V závěru jsem se ale dotáhl na Vastla, jeli jsme spolu tři kola, ale on pak chyboval v technické pasáži ve výjezdu. Tam jsem získal pár vteřin a využil toho," dodal Škatnitzl.

Po prvním kole se do čela  závodu žen dostala Jitka Čábelická (Gapp system-Cabtech), ale Mexičanka Daniela Chávez Peón Campuzanová na ni neustále vyvíjela tlak a dvě kola před koncem se před českou jedničku dostala. Získala malý náskok, který si pak bezpečně pohlídala až do cílové pásky. Třetí ženou v cíli byla Slovenka Keseg Štefková a třetí v U23 Američanka Gibsonová. Juniorky vyhrála Novozélanďanka Samara Maxwellová, ale skvělý závod odjela naše nejlepší dorostenka Magdalena Mišoňová, která se tam, kam patří probíjela odzadu. Cílem prvního kola projížděla sedmá, v polovině závodu ještě figurovala na čtvrtém místě, v cíli na Maxwellovou ztrácela minutu a čtvrt, o půl minuty méně než v Nové Městě, kde Novozélanďanka dojela sedmá a Mišoňová dvanáctá.

"Druhé místo, takže spokojenost. Výhra by jistě byla lepší, ale Daniela prostě dnes měla v závěru více sil. Dostala jsem ale do vedení v průběžné klasifikaci, i když jsem jeden závod nejela, a to mi dělá také radost," řekla Jitka Čábelická.