4. závod Strabag Cup 2020 – ČP XCO Brno

Finálový závod ČP MTB XCO STRABAG cup 2020 Brno - vítězí cizinci

Finálový závod Strabag Cupu - Českého poháru v cross country v Brně ovládli cizinci. Na startu se sešla nesmírně silná konkurence a z vítězství se radovali Brazilec Henrique Avancini (Cannondale Factory Racing) a Nizozemka Anne Terpstraová (Ghost Factory Racing). Z našich závodníků si nejlépe vedla čtvrtá mezi ženami Jana Czeczinkarová (Liv Mistral Cycling) a v závodu mužů Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB), který dojel osmý.     

Ráno sice v Brně pršelo, ale trať rychle oschla, takže řádné bahno jezdce netrápilo. V prestižní kategorii mužů se sešla taková konkurence, kterou zatím žádný závod Strabag Cupu v historii neměl. Na startu mužů byli jezdci z dvanácti zemí a rozhodně nebyli jen do počtu, ale zcela naopak, ve startovním poli byla celá řada světových es a podle toho vypadala také výsledková listina. 

Do pátého kola jezdilo pohromadě vepředu devět bikerů a mezi nimi i nejlepší Čech Ondřej Cink. Bohužel jej v polovině závodu potkal defekt a propadl se až do poloviny druhé desítky pořadí. V ten moment se rozhodoval závod. Pořadí se přeskupilo a do šestého kola vjížděla na čele již jen trojice nejlepších Avancini, Francouz Maxime Marotte (Cannondale Factory Racing) a italský závodník Nadir Colledani (Factory Racing). I tato trojice se ovšem rozdělila a do posledního kola vjížděli osamoceně.

Z Čechů zajel nejlépe Vastl, který sice nebyl hned od začátku mezi nejlepšími, ale postupně se pořadím prokousával výše a výše a odměnou mu bylo umístění v Top Ten. Cink dojel dvanáctý a bezpečně uhájil vítězství v celkovém pořadí Strabag Cupu, o dvě místa za ním skončil Lukáš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) a šestnáctý byl Jan Škarnitzl (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha).

"Sešla se zde skvělá konkurence, jsem spokojen jak s výkonem, tak s umístěním. Ale ideální to nebylo, minulý týden jsem jel Swiss Epic a pořád se cítím unavený. Ale dokázal jsem udržet tempo celou dobu, hlavně ve druhé půlce závodu. V té první jsem měl z trati trochu respekt, před rokem jsem zde ošklivě spadl v té kamenité sekci," říkal Jan Vastl.

Konkurence se sešla veliká i v závodu žen. Svůj třetí start ve čtyřdílném seriálu proměnila ve třetí vítězství, navíc naprosto suverénní, nizozemská bikerka Anne Terpstraová (Ghost Factory Racing). Ta hned od startu nasadila rychlé tempo, které s ní udržela jen velezkušená Polka Maja Wloszczowská (Kross Racing Team), ale vydržela ho jen dvě kola a pak již si jela Terpstraová svůj sólo závod. 

Za nimi jely Slovinka Tanja Žakeljová (Union Devinci Factory Racing) a Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team). Česká jednička však dnes neměla svůj den a nejenže vypadla z boje o stupně vítězek, ale nakonec skončila až šestá. Ale i to jí bohatě stačilo na obhajobu celkového vítězství v Strabag Cupu. Nopak nejlépe se popasovala se zahraniční konkurenci Jana Czeczinkarová (Liv Mistral Cycling). Sice neodstartovala nejlépe, ale v průběhu závodu se posunula až na třetí pozici. Tu však nakonec neuhájila, když se zpět na bronzový stupeň vrátila Žakeljová, která tak povedený závod nezajela snad dva roky. Velmi dobře si vedla i mladá Tereza Sásková (Rouvy Specialized). Od začátku jezdila v první pětici, ale poté ji trochu došly síly a závod dokončila dvanácté, ale jako první ze závodnic kategorie U23.

"Mám strašnou radost, protože jsem po startu udělala strašnou botu, škrtla jsem si tam o někoho řídítky a odjížděla jsem úplně poslední. Pěkně jsem se vytrestala, dostat se znovu dopředu bylo hodně náročné. Vůbec jsem nečekala, že by to nakonec mohlo dopadnout takto. Proto za mě super výkon a mám velikou radost," říkala v cíli Jana Czeczinkarová. "Dokázala jsem Tanju (Žaklejovou) i dojet, trochu jsem si to dávala, pak jsme se i střídaly, ale ztuhly mě nohy a soupeřka mi ujela," dodala nejlepší česká žena v závodě.

Závod juniorů ovládli mladíci z Dánska. Zvítězil Tobias Lillelun před Oliverem Solvhojem, třetí skončil Němec Lennart-Jan Krayer. První z Čechů byl čtvrtý Jan Sáska (Rouvy Specialized) a to mu zajistilo celkové prvenství ve čtyřdílném seriálu když se dostal před Davida Šulce (IVAR CS - Author Team), která dnes dojel až devátý. Mezi juniorkami vyhrála Polka Matylda Szczecinská, ale druhé místo Anety Novotné (Adastra Cycling Team) ji posunulo k celkovému vítězství v konečném pořadí, když předstihla dosud vedoucí Adélu Holubovou (kola-bbm.cz), která dnes dojela čtvrtá.

Výsledky:
Muži:
1. Henrique Avancini (Braz./Cannondale Factory Racing) 1:28:40
2. Maxime Marotte (Fr./Cannondale Factory Racing) +23
3. Nadir Colledani (It./Factory Racing) +1:06
4. Pablo Rodriguez Cuede (Šp./BH Templo Cafes) +1:32
5. Georg Eggar (Něm./Lexware Mountainbike Team) +1:35
6. Daniele Braidot (It./Cs carabinieri) +1:51
...
8. Jan Vastl (Maloja Pushbikers MTB) +2:11
12. Ondřej Cink (Kross Racing Team) +3:33
14. Lukáš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +4:01
16. Jan Škarnitzl (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha) +4:52.
Ženy:
1. Anne Terpstraová (Niz./Ghost Factory Racing)    1:30:39
2. Maja Wloszczowská (Pol./Kross Racing Team) +1:30
3. Tanja Žakeljová (Slovin./Union Devinci Factory Racing) +3:11
4. Jana Czeczinkarová (Liv Mistral Cycling) +3:49
5. Rocío Del Alba Garcia Martínezová (Šp./BH Tenplo Cafes) +4:17
6. Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +4:47    
Junioři:
1. Tobias Lillelun (Dán./Team Giant-ASSOS Offroad) 1:09:12
2. Oliver Solvhoj (Dán./Team Giant-ASSOS Offroad) +55
3. Lennart-Jan Krayer (Něm./Bund Deutscher Radfahrer) +1:42
4. Jan Sáska (Rouvy Specialized) +1:47
5. Viktor Lindquist (Švéd./Kolmarden Mtb/Team Lapierre) +1:50
6. Jakob Klemenčič (Slovin.) +2:54
Juniorky:
1. Matylda Szczecinská    (Pol.) 1:08:37
2. Aneta Novotná (Adastra Cycling Team) +6
3. Nicole Pesseová (It./Factory Team) +7
4. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +1:09
5. Karolína Bedrníková (Expres CZ - Tufo Team Kolín) +1:19
6. Sina van Thielová (Něm.) +2:05

Výsledky průběžně aktualizované naleznete ZDE

Fotogalerii si prohlédněte ZDE