5. závod Hello bank! STRABAG Cup 2019 - Bedřichov

V Bedřichově nejlepší Terpstraová a Cink

Nejprestižnější domácí seriál Hello bank! STRABAG Cupu MTB 2019 měl o víkendu na programu již pátý, předposlední díl. Ze Šumavy se bikeři přesunuli do Jizerských hor, do Ski areálu v Bedřichově, kde se tento seriál jezdí pravidelně. Závod kategorie UCI C1 přilákal do oblíbeného lyžařského střediska nad Libercem téměř 650 závodníků z deseti zemí. A z nich si v elitních kategoriích vedli nejlépe Anne Terpstraová z Nizozemí a Ondřej Cink (Kross Racing Tam).

V sobotu večer a dnes ráno zapršelo, takže junioři jeli dost na bátě, ale celkově to bylo ku prospěchu závodů. I když to trochu klouzalo, tak to bylo rozhodně lepší jak jet v prachu. Pořadatelé připravili okruh dlouhý 3320 metrů a o jeho náročnosti svědčí nastoupaných 128 metrů v každém kole.

Terpstraová (Ghost Factory) oslavila v letošním ročníku seriáu při svém druhém startu druhý triumf, když předtím nenašla přemožitelku v Městě Touškov. Tehdy za ní dojela druhá Karla Štěpánová (Superior XC Team) a třetí Jitka Čábelická (Gapp system - Cabtech MTB Racing Team). Zatímco Čábelická si dnes o jedno místo polepšila a pojistila si vedení v seriálu Hello bank! STRABAG Cupu MTB, když její největší konkurentka Jana Czeczinkarová dojela až sedmá, tak Štěpánová měla smůlu. V době kdy útočila na stupně vítězů si opět pošramotila rameno a sanitka ji odvezla do nemocnice.

Hodně zajímavý byl souboj tria mladých závodnic kategorie U23 o bronzový stupeň. Z trojice Terez z něj vyšla nejlépe Sásková (ČS Specialized Junior MTB Team), která skončila třetí před Tvarůžkovou (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) a Neumanovou (Česká spořitelna - Accolade) +3:11.

"Jsem spokojená. Sice jsem nevyhrála, ale druhé místo za Anne, která má výbornou sezónu, beru. Snažila jsem se s ní jet, ale ve druhém kole mi odjela a náskok navýšila. V seriálu jsem se osamostatnila na čele a celkové vítězství by byl příjemný bonus. Ale nyní mě čeká náročný program - závody SP, obhajoba domácího titulu, ME v Brně a další závody SP," řekl Jitka Čábelická.

Závod mužů nejlépe rozjel Jan Vastl (Superior XC Team), který dvě a půl kola diktoval na špici tempo. Ve třetím kole se na něj ale dotáhl Cink, který nasadil své tempo a potvrdil, že v současné době je jasnou českou jedničkou. Při svém třetím domácím pohárovém startu vybojoval třetí vítězství v průběžném hodnocení je již druhý o pouhých 70 bodů za Janem Škarnitzlem (Mitas Mercedes - Benz Praha Trek), který dnes dojel čtvrtý.

Největším soupeřem Cinkovi, který se teprve včera vrátil ze soustředění v Livignu, byl Polák Bartlomiej Wawak, vítěz prvního pohárového závodu. Ten za Cinkem zaostal o pouhých patnáct vteřin a poprvé v letošní sezoně se na stupně vítězů dostal Jaroslav Kulhavý (Jaroslav Kulhavy Cycling Team), za Cinkem zaostal o 1:50 a naznačil, že jeho forma opět nabírá ten správný směr. Po prvním kole by až na devatenáctém místě, ale neustále se posouval kupředu.

"Nebylo to zcela jednoduché, ale nějak jsem se s tím popral, a že jsem vyhrál, tak to mě těší. Již ve čtvrtek jedu do Andorry, kde ještě potrénuji před závodem SP. Forma vypadá dobrá, takže uvidíme. Dnes mě nejvíce trápil Wawak, ale tři poslední kola jsem již jel sám," řekl Ondřej Cink.

Spokojen byl i Jaroslav Kulhavý. "Myslím, že to bylo v pohodě. Otestoval jsem si po měsíci, kdy jsem se dával dohromady, jak na tom jsem. Tělo relativně funguje jako předtím a za to jsem rád. Zatím jsem moc nepracoval na cyklistickém tréninku, takže mi stále něco chybí, ale dnešek potvrdil, že jsem na dobré cestě. Navazuji na to, co mělo být. Vlastně jsem vynechal jen Nové Město. Nyní pojedu domácí šampionát v maratonu, potom ME v maratonu a pak naskočím do SP ve Francii. Vynechám jen Andorru, ale s tou jsem nepočítal ani předtím," řekl Jaroslav Kulhavý.

Výsledky:

Muži:
1. Ondřej Cink (Kross Racing Tam) 1:27:39
2. Bartlomiej Wawak (Pol./Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) +15
3. Jaroslav Kulhavý (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) +1:50
4. Jan Škarnitzl (Mitas Mercedes - Benz Praha Trek) +2:14
5. Jan Vastl (Superior XC Team) +2:27
6. Lukáš Kobes (Skibikecentru.cz team) +3:25

Pořadí po pěti závodech:

1. Škarnitzl 970, 2. Cink 900, 3. Vastl 760, 4. Paprstka (ExpresS CZ - TUFO Team Kolín) 750, 5. Ulík (SR/ExpresS CZ - TUFO Team Kolín) 666, 6. Wawak 540.

Ženy:

1. Anne Terpstraová (Niz./GHOST Factory Racing) 1:23:23
2. Jitka Čábelická (Gapp system - Cabtech MTB Racing Team) +1:01
3. Tereza Sásková (ČS Specialized Junior MTB Team) +1:57
4. Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +2:32
5. Tereza Neumanová (Česká spořitelna - Accolade) +3:11
6. Aleksandra Podgórská (Pol./Volkswagen Samochody Użytkowe MTB) +3:54

Pořadí po pěti závodech:

1. Čábelická 980, 2. Czeczinkarová (Mitas Mercedes-Benz Praha Trek) 860, 3. Sásková 650, 4. Terpstraová 600, 5. Štěpánová (Superior XC Team) 560, 6. Ježková (GT Opportunity Brno) 560.

Junioři:

1. Adair Zabdiel Prieto Gutierrez (Mex.) 1:05:16
2. Jakub Jenčuš (SR) +1:45
3  Łukasz Helizan (Pol./JBG-2 Cryopace) +2:41
4. Jan Sáska (ČS Specialized Junior MTB Team) +2:45
5. David Šulc (IVAR CS - Author Team) +2:48
6. Josef Hladík (IVAR CS - Author Team) +3:12

Pořadí po pěti závodech:

1. Šulc 940, 2. Elčkner (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) 850, 3. Zatloukal (Nutrend Specialized Racing) 840.

Juniorky:

1. Magdalena Mišoňová (Adastra Cycling Team) 1:02:21
2. Matylda Szczeciňská (Pol./Warszawski Klub Kolarski) +1:13
3. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +2:31
4. Kateřina Vaverková (COPR TJ Přeštice) +4:13
5. Tereza Obořilová (Drahanský Sport Team) +4:30
6. Zuzana Šafářová (ČS Specialized Junior MTB Team) +4:35

Pořadí po pěti závodech: 

1. Mišoňová 1440, 2. Holubová 1050, 3. Vaverková 800. 

Výsledky ZDE
Fotky ZDE

Živě ze závodu (přímý přenos):
Další videa ZDE