5. závod IZOMAT MTB cup MČR 2022 Stupno

Šestý bikový titul Cinka, první Czeczinkarové

Mistrovství České republiky v olympijském cross country, zároveň předposlední podnik seriálu Českého poháru - IZOMAT Cupu, přinesl již šestý, čtvrtý řadě, titul pro Ondřeje Cinka (Kross Orlen Cycling Team) a premiérový pro Janu Czeczinkarovou (Liv ELMTRADE Racing). Ve Stupně se také šampiony mezi juniory stali favorizovaní Simona Spěšná (jb BRUNEX Superior FactoryRacing) a Ondřej Novotný (Dukla Praha).

Od začátku se rychle dostal do čela závodu mužů Jan Zatloukal (NutrendSpecializedRacing), naopak velký favorit Cink byl v úvodu až kolem desátého místa. Ale již ve druhém kole se na první pozici dostal Cink a za ním se drželi Zatloukal, Luláš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) a také Marek Raufuss (Česká spořitelna Accolade). Ze zadních pozic se kupředu posouval i nejúspěšnější český biker historie Jaroslav Kulhavý  (Česká spořitelna Accolade), který domácí šampionát vyhrál sedmkrát a letošní sezona je něj poslední závodní.

Po druhém kole nesmírně prašného závodu vedl Cink o pět vteřin před Zatloukalem, za ním jela tropjiceKobes, Rauchfuss a Jan Vastl (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team). Ještě hůře jak Cink odstartoval Jan Škarnitzl, ale spolu s Kulhavým se v průběhu závodu posouvali pořadím neustále výše.

Po čtyřech kolech měl Cink náskok 32 vteřin před triem Kobes, Zatloukal a Rauchfuss, Kulhavý zaostával o minutu a s malými odstupy jeli další zkušení Škarnitzl a Vastl. V pátém kole začal ztrácet „černý kůň šampionátu“  Rauchfuss, který na loňském mistrovství skončil druhý a letos při jediném startu v IZOMAT Cupu dokázal vyhrát. Rychle se na něj dotáhl jeto týmový kolega Kulhavý, ale to pro něj nebyl konec snažení.

Do posledního kola vjížděl Cink s náskokem 35 vteřin před Kobesem a Zatloukalem a Kulhavý, který jezdil poslední kola jasně nejrychleji z celého startovního pole, byl zpět o pouhých dalších deset vteřin. V závěru se Kulhavý dostal před i o sedmnáct let mladšího Zatloukala i následně i Kobese a po mistrovském titulu v maratonu vybojoval dnes stříbro v olympijském cross country, pro bronz si v závěrečném spurtu dojel Kobes před Zatloukalem, který tím vybojoval zlato v kategorii U23, pátý skončil Rauchfuss a na šesté místo se dokázal prodrat Škarnizl.

„Nevím, zda můžu vůbec mluvit,“ byla v cíli první slova dojatého Cinka, který jel vlastně na svém domácím okruhu. „Bylo to těžké, moc jsem toho v týdnu netrénoval, ale tady to pro mě moc znamená. Narodila se mi dcera, plus tohle vítězství, prostě nevím co říci,“ přidal již šestinásobný český šampion.“Atmosféra byla skvělá, tolik lidí co mě přišlo podpořit, to jsem snad ani nečekal. Vítězství je dnes pro dceru a manželku,“ dodal.

Závod žen si od začátku podmanila Jana Czeczinkarová, dvojnásobná bronzová medailistka z ME v cyklokrosu v kategorii U23. Okamžitě se usadila na vedoucí pozici a jela si prakticky svůj závod. Za ní se zformovala tříčlenná skupina ve složení Adéla Holubová (kola-bbm), Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) a Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team). 

Dvě kola před koncem došly síly Čábelické a v posledním kole se podařilo Holubové zrychlením setřást Tvarůžkovou a o medailích bylo rozhodnuto.  Mladá Holubová si druhým místem zajistila i mistrovské zlato mezi závodnicemi kategorie U23.

„Všechno se sešlo skvěle, trať mi výborně sedla. I když trať byla hodně prašná, tak jinak počadí vyšlo. Zatáhlo se a nebylo až takové vedro. Výhrou jsem si dala takový předčasný dárek k pětadvacátým narozeninám,“ řekla Jana Czeczinkarová, která domácí titul vybojovala poprvé v kariéře. 

Výsledky:

Kadetky:

1. Amálie Gottwaldová (CP team) 46:24
2. Hanka Viková (Dukla Praha) +57
3. Nikola Bradáčová (ACT LERAK Blansko)+1:46.

Juniorky:

1. Simona Spěšná (jb BRUNEX Superior FactoryRacing) 1:00:00
2. Eliška Hanáková (REXONIX Racing Team) +3:12
3. Adéla Pernická (Bike Pro Racing) +5:15
4. Karla Nováková (Jaroslav KulhavyCycling Team) +5:51
5. Adéla Kotlíková (CK Loko Rakovník) +5:57
6. Nela Viktorová (ROUVY Specialized) +8:26.

Ženy:

1. Jana Czeczinkarová (Liv ELMTRADE Racing) 1:28:49
2. (1. U23) Adéla Holubová (kola-bbm) +51
3. Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +1:25
4. Jitka Čábelická (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +2:57
5. Karla Štěpánová (CyklostarHeadPirelli) +5:22
6. Barbora Průdková (Multicraft MTB team) +6:14.7.
7.  (2. U23) Aneta Novotná (Kolofix - Reclinoracing team) +8:21
10. (3. U23) Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +10:22.

Kadeti:

1. Kryštof Bažant (TJ Sokol Plavy - Cyklo Benda) 52:07
2. David Friedel (DK BikeshopRacing Team) +19
3. Václav Kratochvíl (LAWI junior team) +1:50.

Junioři:

1. Ondřej Novotný (Dukla Praha) 1:04:47
2. Patrik Černý (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +45
3. Václav Naxera (SK Velo Praha) +59
4. Adam Hlávka (Kolofix - Reclinoracing team) +1:36
5. František Hojka (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +2:07
6. Lukáš Dobrý (Canyon Northwave MTB Team) +2:38.

Muži:

1. Ondřej Cink (Kross Orlen Cycling Team) 1:25:23
2. Jaroslav Kulhavý (Česká spořitelna - Accolade) +27
3. Lukáš Kobes (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +35
4. (1. U23) Jan Zatloukal (NutrendSpecializedRacing) +37
5. Marek Rauchfuss (Česká spořitelna - Accolade) +1:24
6. Jan Škarnitzl (GAPP System - KOLOFIX MTB Racing Team) +1:34
9.  (2. U23) Jan Sáska (ROUVY Specialized) +5:41
10. (3. U23) Filip Konečný (NutrendSpecializedRacing) +5:48.

Kompletní výsledky průběžně ZDE:
Fotky ZDE