Mistrovství ČR MTB + 4. MTB cup XCO 2023 Bedřichov

Bikovými šampiony Čábelická a Rauchfuss

Mistrovský dres v následujícím roce při bikových závodech v cross country budou nosit Jitka Čábelická (GappSystem-Kolofix) a Marek Rauchfuss z celku Česká spořitelna-Accolade). Oba získali zlaté medaile na domácím šampionátu v Bedřichově v elitních kategorií, ale shodně třiatřicetiletí jezdci se ve společných závodech s kategoriemi U23 museli sklonit v absolutním pořadí před Janem Zatloukalem (NutrendSpecialized) a Adélou Holubovou (RouvySpecialized), kteří vybojovali tituly v kategorii U23.

Při absenci nemocného Ondřeje Cinka se na čele postupně osamostatnila dvojice Rauchfuss a Zatloukal a do závěrečného kola vjížděli s náskokem půl minuty před zkušeným Janem Šakrnitzlem.V souboji o to, kdo bude absolutním šampionem dlouho vedl zkušenější Rauchfuss, ale v jednom z posledních těžkých výjezdů zaútočil Zatloukal, svého soupeře předjel a malý náskok udržel až do cíle.

„I tak jsem maximálně spokojený. Je to můj první titul v cross country a nemám slov,“ říkal Rauchfuss, který se primárně zaměřuje na maratony. „A jsem rád, že to nakonec byl náš souboj s Honzou. Většinu závodu jsme jeli spolu a trošku jsme si pomohli. Trénuju ho, formu jsme vyladili úžasně a můžu říct jediné: mládí vpřed. Je o nějakých 12 let mladší a má větší výbušnost. V závěru to ukázal," řekl nový šampion. Stříbro v elitní kategorii bral Jan Škarnitzl (GappSystem-Kolofix), bronz Jan Vastl (RouvySpecialized).

„Je to super. Věděl jsem, že patřím mezi favority, ale šlo to až překvapivě hladce. S Márou se nám podařilo odjet, na konci mi ještě zbyly nějaké síly a byl jsem byl o něco rychlejší,“ uvedl šampión kategorie U23 Zatloukal.

V závodě žen byla největší favoritkou zkušená Čábelická, která doma vyhrály šampionáty v letech 2018-2021 a až vloni se musela sklonit před Janou Czeczinkarovou. Čábelická šla od začátku závodu do čela, ale držela se jí Holubová. Po polovině závodu ale Holubová začala soupeřce odjíždět a svůj náskok stále zvyšovala. Stříbro v elite získala Karla Löffelmann, bronz Czeczinkarová.

„Je to takový hořkosladký titul,“ přiznala Čábelická. „Dělala jsem moc chyb, nedařilo se mi v technice. Ani výkonově to nebylo ono, ale mám za sebou náročné soustředění směrem k mistrovství světa a pořád je to titul v elitě,“ řekla a pro mladší soupeřku měla jen slova chvály. „Adéla jela výborně a vyhrála naprosto zaslouženě.“

Holubová byla po závodě nadšena. „Nečekala jsem, že vyhraju absolutně, navíc s tak velkým náskokem. Je to splněný sen, stejně jako to, že jsem si vyjela nominaci na MS, kde bych ráda skončila v elitní desítce,“ řekla šampiónka kategorie U23.

Souboj této věkové skupiny byl důležitý nejen z pohledu bojů o medaile, ale právě i kvůli nominaci na MS do Glasgow. Před závodem bylo rozhodnuto, že z širší nominace šesti závodnic si jistotu startu vyjedou nejlepší čtyři z domácího šampionátu. A těmi byly vedle Holubové ještě Spěšná, Novotná a Srnská.