Mistrovství ČR MTB XCO 2020

Mistrovství ČR XCO MTB 2020 Pec pod Sněžkou

Třetí titul v řadě pro Jitku Čábelickou

Jitka Čábelická z celku GAPP System - Kolofix MTB Racing Team pokračuje na domácích šampionátech na vítězné vlně. Na mistrovství v Peci pod Sněžkou, které bylo zároveň druhým dílem seriálu Strabag Cupu, vybojoval svůj již třetí titul v řadě. Po prvenství na stejné trati v roce 2018 a loňském triumfu v Hlinsku byla i dnes suverénní. Vyhrála zcela jasně před Terezou Tvarůžkovou (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín), která tím vybojovala zlato v kategorii U23 a druhé v kategorii elite Karla Štěpánová (Pushbikers XC Team), bronz brala Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling), která projela cílem čtvrtá.
V Peci ráno opět zapršelo a zatažená obloha nevěstila nic dobrého. Naštěstí další kapky nepřišly, takže ženy a junioři sice jeli na mokré trati, která však nebyla bahnitá, ale spíše jen lehce uklouzaná. Hned od začátku ukázala Čábelická soupeřkám, že nic nehodlá nechat náhodě. Na fyzicky i technické náročné trati rychle všem ukázala záda a tak to bylo až do cíle, jen svůj náskok neustále navyšovala.
„Trať mi zde sedí, hraje mi do karet a nebylo ani žádné vedro. Povedlo se mi prakticky odjet hned od startu a i když to vypadalo jednoduše, tak závod to byl hodně těžký. Jsem ráda, že to dopadlo tak dobře. I když jsme měla náskok, tak jsem se snažila plně koncentrovat na sebe a jet co to šlo. Na této trati se může stát cokoliv, naštěstí mě žádná nepříjemnost nepotkala,“ řekl Jitka Čábelická.
Druhá za ní v úvodu jezdila Jitka Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling), ale dlouho ji to nevydrželo a začala se hodně rychle od druhého kola propadat, nakonec projela cílem až na čtvrtém místě. Právě od druhého okruhu se pořadí za Čábelickou prakticky ustálilo, jen se trochu měnily rozestupy.
Za Tvarůžkovou se bojovalo o další medaile kategorie U23. Pro stříbro si dojela zlatá z páteční štafety Tereza Sásková (ROUVY Specialized) a kompletní stupně vítězek pro Terezy zkompletovala Tereza Neumanová (Česká spořitelna - Accolade).
Juniorským šampionem se stal Jan Sáska (Rouvy Specialized), který po zlatu ze štafety přidal v Peci pod Sněžkou do své sbírky druhé zlato, stříbro získal Daniel Žvak (Expres CZ - TUFO Team Kolín) a pro bronz si dojel Václav Veverka (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou).

Suverén Cink má čtvrtý titul

Již svůj čtvrtý titul domácího šampiona vybojoval na jubilejním třicátém šampionátu v cross country v Peci pod Sněžkou, který byl zároveň druhým dílem letošního zkráceného seriálu Strabag Cupu, Ondřej Cink z týmu KROSS Racing Team. Předtím slavil zlato v letech 2013, 2015 a v loňském roce v Hlinsku. 
Jaroslav Kulhavý má titulů již sedm, ale dnes na startu chyběl. V pátek na trati trénoval, ale po pádu na okruhu se dost zhmoždil, skončil v nemocnici, takže o rozšíření své medailové sbírky usilovat nemohl.
Cink hned v závěru prvního kola nastoupil a všem soupeřům odjel a od té chvíle svůj náskok již jen navyšoval. Opět dokázal, že v současné době a formě je naprosto jasnou českou jedničkou, výkonnostně odskočen všem soupeřům. Za ním jeli naprosto vyrovnaně dlouho Martin Stošek (FUTURE Cycling - Nortwave) a stálice v české špičce Jan Škarnitzlz z Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha. Oba se vzájemně hlídali, ale nikomu z nich se nechtělo útočit a shodně šetřili síly na závěr závodu.
Již s větším odstupem jezdili Jan Vastl (Pushbikers XC Team) a o další minutu zpět Marek Rauchfuss (Ethic Sport cycling team), šestou pozici si hlídal Tomáš Paprstka (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín), ale v závěru se před něj dostal Lukáš Kobes (Kolofix MTB Racing Team).
V závěru předposledního kola se podařilo Škarnitzlovi získat náskok na svého soupeře a dojel si pro další stříbrnou medaili, když odstup dokázal navýšit na téměř minutu. Na stupních vítězů byli tedy shodně jezdci jako jezdci před rokem v Hlinsku, jen Stošek a Škarnitzl si svá míst prohodili.
Závod jezdců U23 vyhrál Samuel Jirouš (ROUVY Specialized), v celkovém pořadí desátý v cíli, mezi juniorkami byla nejlepší Aneta Novotná (ADASTRA Cycling Team).

Výsledky:

Ženy - elite:

1. Jitka Čábelická (GAPP System - Kolifix MTB Racing Team) 1:24:09
2. Karla Štěpánová (Pushbikers XC Team)    +1:58
3. Jana Czeczinkarová (LIV Mistral Cycling) +3:05
4. Jana Pichlíková (KROSS Bike Ranch team) +9:30
5. Helena Karásková Erbenová (LAWI Sport Team) +10:33
6. Veronika Kubínová (MS Bike Academy racing) - 1 kolo 

 Ženy U23:
1. Tereza Tvarůžková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) 1:24:58
2. Tereza Sásková (ROUVY Specialized) +2:42
3. Tereza Neumanová (Česká spořitelna - Accolade) +5:01
4. Monika Kučerová (HEAD Pro Team Opva) +10:05
5. Michaela Bojková (BIKE 2000) - 1 kolo
6. Libuše Prchalová (4EVER Cyklobulis Bystřice p.H.) -2 kola

Junioři:
1. Jan Sáska (Rouvy Specialized) 1:02:39
2. Daniel Žvak (Expres CZ - TUFO Team Kolín) +57
3. Václav Veverka (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou) +1:30
4. David Šulc (IVAR CS - Aauthor Team) +1:49
5. Martin Voženílek (HEAD Pro Team Opava) +1:55
6. Filip Konečný (BIKE team Nové Město na Moravě) +2:15

Kadeti:
1. Matyáš Pávek (KC Kooperativa Jablonec Nad Nisou) 50:45
2. Ondřej Novotný (Dukla Praha) +1:42
3. František Hojka (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +3:06

Muži:
1. Ondřej Cink (KROSS Racing Team) 1:28:51
2. Jan Škarnitzl (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha) +44
3. Martin Stošek (FUTURE Cyclig - Northawave) +1:42
4. Jan Vastl (Pushbikers XC Team) +2:05
5. Marek Rauchfuss (Ethic Sport cycling team) +3:21
6. Lukáš Kobes (Kolofix MTB Racing Team) +4:29

Muži U23:
1. Samuel Jirouš (ROUVY Specialized) 1:36:24
2. Jaromír Skála (ROUVY Specialized) +1:13
3. David Bártek (Amenity Extrem Sport team) +2:39
4. Josef Jelínek (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha) - 1 kolo
5. Šimon Vaníček (ČEZ Cyklo Team Tábor) - 1 kolo
6. Jakub Kučera (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) - 2 kola

Juniorky:
1. Aneta Novotná (ADASTRA Cycling Team) 56:54
2. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +33
3. Karolína Bedrníková (EXPRES CZ - TUFO Team Kolín) +1:33
4. Zuzana Kadlecová (ADASTRA Cycling Team) +4:52
5. Kateřina Vaverková (COPR TJ Přeštice) +6:17
6. Tereza Obořilová (GT Opportunity Brno) +7:40
Kadetky:
1. Simona Spěšná (MS Bike Academy racing) 27:42
2. Eliška Hanáková (CP team) +1:37
3. Kateřina Hladíková (IVAR CS - Author Team) +2:16
 

Výsledky průběžně aktualizované naleznete ZDE

Fotogalerii si prohlédněte ZDE

Strabag Cup – Mistrovství České republiky XCO 2020 - Pec pod Sněžkou, 12. 7. 2020

Čábelická a Cink deklasovali konkurenci rozdílem třídy a obhájili loňské tituly republikových šampionů

Oba mistři republiky si mohou stýskat, že se letos nejede kompletní seriál světového poháru, protože jejich výkonnost je excelentní a zcela jistě by obstáli i v mezinárodní konkurenci. Prakticky systémem start cíl se Jitka Čábelická i Ondřej Cink vzdalovali svým soupeřům a obhájili loňská vítězství, Čábelická získala titul již potřetí za sebou, Cink slaví svůj čtvrtý titul.

K dalším mimořádným chvílím bikového víkendu v Peci pod Sněžkou patří vítězství Terezy Tvarůžkové v kategorii žen do 23 let, která se neustále posouvala dopředu, až na druhé místo v absolutním pořadí, a na Čábelickou ztratila velice lichotivých 48 vteřin. Vrcholovou cyklistikou se zabývá teprve druhým rokem, roste v ní velká naděje pro českou reprezentaci. Stejně staří muži za svými elitními kolegy zaostali výrazně a vítěz U23 Samuel Jirouš dorazil do cíle až sedm a půl minuty za Cinkem. V Krkonoších slavil už svůj druhý titul, když v pátek finišoval ve vítězné štafetě týmu Rouvy Specialized, tutéž štafetu rozjížděl jeho kolega Jan Sáska, trochu překvapivě vítězný mezi juniory. Nejrychlejší juniorkou byla Aneta Novotná. 

Technicky náročnou přírodní trať na úpatí sjezdovky Javor ovlivnilo typicky horské vrtkavé počasí, pro mladší kategorie byly nejnáročnější pasáže jen stěží sjízdné a rozhodčí jim ubírali počty okruhů, ale směrem k vrcholu programu trať postupně vysychala a zrychlovala se. Počasí neodradilo ani bohaté zástupy diváků, kteří vytvořili skvělou atmosféru.

Kompletní výsledky: https://www.sportsoft.cz/cs/zavod/results/5228?rid=4639

Výsledky:

Muži Elite: 1. Cink Ondřej (Kross Racing Team) 1:28:51, 2. Škarnitzl Jan (Cyklostar Trek Mercedes-Benz Praha) +44, 3. Stošek Martin (Future Cyclig - Northawave) +1:42, 4. Vastl Jan (Pushbikers XC Team) +2:05, 5. Rauchfuss Marek (Ethic Sport cycling team) +3:21., 6. Kobes Lukáš (Kolofix MTB Racing Team) +4:29.

Muži U23: 1. Jirouš (Rouvy Specialized) 1:36:24, 2. Skála (oba Rouvy Specialized) +1:13, 3. Bártek (Amenity Extrem Sport team) +2:39.

Junioři: 1. Sáska Jan (Rouvy Specialized) 1:02:39, 2. Žvak Daniel (Express CZ Tufo Kolín) +0:57, 3. Veverka Václav (KC Kooperativa Jablonec nad Nisou) +1:39.

Ženy Elite: 1. Čábelická Jitka (GAPP System – Kolofix) 1:24:09, 2. Štěpánová Karla (Maloja Pushbikers) +1:58, 3. Czeczinkarová Jana (Liv Mistral) +3:05.

Ženy U23: 1. Tvarůžková Tereza (Express CZ Tufo Kolín), 2. Sásková Tereza (Rouvy Specialized), 3. Neumanová Tereza (Česká Spořitelna Accolade).

Juniorky: 1. Novotná Aneta (Adastra Cycling Team) 56:54, 2. Holubová Adéla (kola-bbm.cz) +33, 3. Bedrníková Karolína (Express CZ Tufo Kolín) +1:33.