Praha se NEVRACÍ do kalendáře Českého MTB poháru

Praha NEBUDE pořádát dva závody pro mládež.

S ohledem na negativní reakce na sociálních sítích a na Kalendářním kongresu ČSC z řad rodičů a představitelů některých klubů odstupujeme od záměru uspořádat v Praze dva závody Českého MTB poháru. 

Věříme, že toto rozhodnutí obnoví "klid" v mládežnické MTB komunitě.

Závody ŠKODA Pražského MTB poháru se v daných termínech uskuteční bez omezení a změny dle již dříve zveřejněného rozpisu.

níže uvedený text zde zachováváme z důvodu 

Mnozí z vás si možná ještě z nedávné historie pamatují závody Českého poháru i Mistrovství republiky horských kol, které se odehrávaly na trati v lesoparku Řepy. Se stoupající popularitou horských kol a množstvím účastníků se areál v blízkosti stadionu BMX dostal mimo kapacitní možnosti pro pořádání takto velkého sportovního podniku. V Praze ale dále probíhal v lokálním formátu, nicméně s celorepublikovou účastí Pražský MTB pohár a pořadatelský tým se intenzivně snažil najít vhodné místo, které by řepský okruh nahradilo. Celé věci paradoxně pomohla koronavirová pandemie, během níž se ve spolupráci s Magistrátem hlavního města pražské bikové tratě rozšířily o další lokalitu – Traily Motol. „Zapomenuté“ území bez komunikací a městské zástavby vhodně využívá koridor výseku vedení vysokého napětí. Členové týmu SK Cyklistů Praha Nutrend Specialized zde pod vedením reprezentačního kouče Viktora Zapletala během krátké doby vybudovali závodní a tréninkový okruh s řadou technických sekcí, který je širokou cyklistickou komunitou celoročně využíván k tréninku i volnočasovému ježdění.

Po dohodě mezi pořadateli IZOMAT Českého MTB poháru a organizátory pražských závodů se závody Českého MTB poháru v roce 2023 rozšíří o další dva podniky, pro kategorie dětí, žáků a kadetů, které se pojedou v neděli 19.3. v Motole a v sobotu 3. června na Zličíně. Závody budou zároveň bodované také v rámci ŠKODA Pražského MTB poháru.

Snížením počtu pohárových závodů ze šesti na pět a také tím, že se závod na Zadově posunul do prestižní kategorie HC jsme přišli o dva dětské poháry, protože závody úrovně HC svým časovým formátem neumožňují start dětských kategorií. Rozšířením závodů o dva pražské podniky se dostáváme na úroveň šesti pohárových závodů pro děti, kategorie žáků a kadetů pojedou závodů dokonce sedm, což je směr, který bychom chtěli udržet i v budoucnosti“ vysvětluje předseda Komise MTB a ředitel Českého MTB poháru Josef Dlohoš.

Velkou měrou se o návrat bikového poháru zpět do Prahy zasadil prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek, který nejenom inicioval rozšíření závodů Českého poháru, ale také se účastnil jednání s pražským Magistrátem, která vedla k vytvoření areálu v Motole, který dnes pro trénink využívají například i členové reprezentačního týmu. „Bylo pro nás velkou motivací vrátit bikový pohár zpět do Prahy, podobně jako je tomu v případě řady dalších hlavních měst. Jsem rád, že to podařilo zatím alespoň v této dětské a mládežnické variantě, která je ale pořadatelsky stejně složitá jako pořádání závodů pro juniorské a elitní kategorie. Spojením dvou závodů Českého a Pražského MTB poháru se zároveň ulevuje i přetíženému kalendáři závodů MTB a závodníkům i klubům se otevírají větší možnosti k účasti i na dalších republikových závodech, což je pro nás samozřejmě žádoucí“, říká Petr Marek.

Reprezentační trenér Viktor Zapletal s týmem SK Cyklistů Praha Nutrend Specialized byli pořadateli pohárových závodů v Praze Řepích a jsou také zakladateli a organizátory Pražského MTB poháru v olympijském cross country, kterého se každý rok účastní stovky bikerů z celé republiky bez ohledu na věk a výkonnost. „Traily Motol jsme postavili během koronavirové pandemie a celý ten areál splňuje parametry UCI závodů. Je těžký, technický, ale zároveň bezpečný, dostatečně široký pro předjíždění v celé své délce a svým střídavým profilem umožňuje jízdu skupiny až do posledních metrů závodu, což je z pohledu diváka vždy velmi atraktivní. Při stavbě areálu v Motole záměrně kopírujeme vybrané technické prvky z okruhů světových tratí. Zvládnout správně například technický sjezd Double Trouble, trailovou pasáž Black Mamba nebo výjezd World Cup s až 34% stoupáním Mr. Yoda Climb, může znamenat v každém kole úsporu mnoha cenných sekund. Zličínský areál představuje svým profilem pravý opak Motola. Trať je kratší, rovinatá, má charakter prodlouženého Short Tracku s vysokým množstvím technických sekcí. Na první pohled vypadá jednoduše, nicméně o toto klamné zdání přijde brzy každý, kdo zde pojede nějaký závod. Jedná se o náročný, vysoce specifický bikový okruh a vzhledem k tomu že už se uvažuje dokonce i o začlenění Short Tracku do programu olympijských her, je pro naší mladou generaci rozvíjející, ale i zábavné závody podobného charakteru absolvovat. Velkou výhodou Motola i Zličína je jejich divácký komfort, kdy z jediného místa mohou diváci vidět podstatnou část závodního okruhu“, přibližuje podobu pražských tratí Viktor Zapletal.     

Izomat Český MTB pohár 2023:

19. 3. 2023 Praha – Motol ZRUŠENO BEZ NÁHRADY - JEDE SE JEN JAKO PRAŽSKÝ POHÁR
ČP Minime, Žáci, Kadeti. Závody bodově hodnoceny zároveň i jako ŠKODA Pražský MTB pohár 2023
1. - 2. 4. 2023 Kutná Hora UCI C1
29. - 30. 4. 2023 Město Touškov UCI C1
20. - 21. 5. 2023 Zadov UCI HC (zde se nejede MINIME cup tedy děti 0-10 let)
3. 6. 2023 Praha Zličín ZRUŠENO BEZ NÁHRADY - JEDE SE JEN JAKO PRAŽSKÝ POHÁR
ČP Minime, Žáci, Kadeti. Závody bodově hodnoceny zároveň i jako ŠKODA Pražský MTB pohár 2023
21. - 23. 7. 2023 Bedřichov MČR UCI CN
19. - 20. 8. 2023 Harrachov UCI C1