STRABAG Cup 2021

MČR XCO bude v nadcházející sezóně premiérově v Harrachově

Závody STRABAG Cupu Českého poháru horských kol v Olympijském Cross-country pro sezónu 2021 jsou známy již od počátku října (1). Jediné co zůstalo dlouho zahaleno rouškou tajemství, bylo místo a termín domácího mistrovství v XCO.

Mistrovství České republiky horských kol v Olympijském Cross-country XCO se pojede v Harrachově 21. srpna 2021. Organizace se ujali pořadatelé NOVA CUPu, kteří chtějí podobně jako u bikemaratonu přijít s řadou novinek a pojmout MČR XCO jak je pro ně typické v „NOVÉ réžii“.

Harrachov se v roce 2021 stane hlavním městem České republiky v XC disciplínách. Již dříve jsme informovali, že se zde bude v polovině září konat finále ŠKODA AUTO ČP XCM 2021 a Mistrovství ČR v bikemaratonu.

Nyní se k tomu přidávají další XC disciplíny. Hlavní disciplínou bude Mistrovství ČR horských kol v Olympijském Cross-country (XCO) a bude to také finálový závod STRABAG Cup ČP MTB XCO 2021. Termín závodu je zvolen s ohledem na Olympijské hry, místo tradičního 29. týdne v roce, až na srpen. Očekává se tak účast jezdců celé kompletní české XC špičky, včetně reprezentantů-olympioniků.

Nová bude jedna další XC disciplína. Poprvé při závodech Českého poháru bude součástí programu Short Track (XCC) podle modelu, který se osvědčil na Světovém poháru.  Inspirací byl průkopnický čin pořadatelů z Nového Města na Moravě, kteří v roce 2017 jako první zavedli ve Světovém poháru závod v Short Tracku (XCC).(2) Za XCC se budou udělovat body do celkového hodnocení STRABAG Cupu a výsledky ovlivní i řazení na start mistrovského závodu XCO. Tím se posílí význam finálových závodů, kde bude možnost získat více bodů a rozhodnout o pořadí poháru. Dalším benefitem bude možnost získat až 50 bodů do rankingu UCI díky tomu, že závod v Short Tracku na MČR v Harrachově bude zaregistrován v kalendáři UCI jako národní šampionát (CN).

Tradičně se pojedou i týmové štafety MČR XCR (Team Relay), které budou stejně jako v roce 2020 rozděleny pro kategorie žáků a elite. V Harrachově vyvrcholí i dětské závody STRABAG Minime MTB CUP.

V letošním roce se v České republice konalo historicky první mistrovství republiky elektrokol v rámci závodů horských kol NOVA CUP na Dolní Moravě. Protože je tato disciplína bližší závodům XCO, bude ŠKODA AUTO MČR E-MTB Cross-country 2021 součástí srpnového programu a bude závěrečnou disciplínou tohoto „ Cross-country festivalu“.

Program STRABAG CUP MČR MTB XC 2021 Harrachov

Čtvrtek  19.08.2021   XCC Short Track (Junioři a Elite)

Pátek    20.08.2021   XCR Team Relay (Stafety žáci a Elite)

Sobota  21.08.2021   XCO Cross-country Olympic (Kadeti až Elita)

Neděle  22.08.2021   E-MTB XC a STRABAG Minime

Harrachov a horská cyklistika

Město Harrachov leží na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor a je známým střediskem zimních sportů, zejména pak severských disciplín. Legendární je zdejší areál skokanských můstků, kde se v minulosti konaly závody světového pohárů i mistrovství světa. Pořadatelé NOVA CUPu v Harrachově uspořádali již několik ročníků horského bikemaratonu. Díky dobré spolupráci s vedením města i možnostem zázemí sportovního ski areálu padla volba pořadatelů a zástupců svazu cyklistiky na tuto novou lokalitu. Harrachov má pro cyklistiku velký potenciál i do budoucna, díky své vhodné poloze nedaleko hranic s Polskem a relativně dobré dopravní dostupnosti z Čech, Polska i Německa. Vede tady silnice i železnice do Polska. V horách i podhůří je poměrně hustá síť silnic a cyklotras a spousta turistických zajímavostí. Oblast se v posledních letech dostává do povědomí bikerů celého světa díky závodům UCI v nedaleké Jeleni Goře. V okolních horách vznikla řada bikeparků a singletrailů. Před pořadateli stojí nelehký, ale doufají, že zvládnutelný úkol vybudovat v zdejším areálu lyžařských běžeckých tratí a skokanských můstků zcela nové okruhy pro Cross-country horských kol, kde by se konaly pravidelně závody zařazené do kalendáře ČSC a UCI.

Harrachovské XC okruhy pod Mamutem

Bude to zcela nová lokalita českého Cross-country. Věříme, že to bude „Nové“ a „Velké“ a bude se to líbit. Při tvorbě okruhů se počítá i s konzultacemi zkušených bikerů, trenérů a zástupců vedení ČSC. Musí se přitom splnit náročné podmínky ochrany přírody KRNAPu. Prostor startu a cíle je situován na velkém lyžařském běžkařském stadionu na břehu řeky Mumlavy. Zde bude prostor pro týmové depo, občerstvení i plocha pro expo, kde budou vystavovat své produkty partneři závodu. Velmi příznivé cenové podmínky ubytování a stravování se nabízí v hotelu SKICENTRUM, který bude přímo v dějišti závodu. Pro dětské disciplíny se využije i pumptrack města Harrachova, který je v těsné blízkosti hotelu a lyžařského stadiónu pod středními skokanskými můstky. Okruhy budou dva.

Ten hlavní XCO bude dlouhý cca 4200 metrů a bude mít převýšení 180 metrů. Bude určen pro Olympijské Cross-country, závod týmových štafet i e-biky. Základem okruhu je oblast skokanského můstku K-185 s legendárním výjezdem, kde v roce 1987 byl dojezd časovky Závod míru. Bikeři zdejší pasáže můžou znát z trasy bikemaratonu  NOVA CUPu v Harrachově. Pro okruh XCO budou upraveny zejména sjezdové sekce. Na doskočišti bude umístěno dvojité technické a občerstvovací depo. Vždy po technických sjezdech. Část okruhu povede i přes lesy ve správě KRNAPu a zde to bude po lyžařských trasách. Chystají se i další sekce nad řekou Mumlavou a jedna originální technická pasáž. Převážná část bude dobře viditelná pro diváky i doprovody jezdců.

Druhý okruh Short Track XCC bude dlouhý 2000 metrů s převýšením 50 metrů. Pojede se na něm závod Short Tracku kategorií Elite a Juniorů a využije se i pro některé mládežnické kategorie XCO a štafetu žákovských týmů XCR. Povede převážně po širších lesních cestách a lyžařských běžeckých tratích s několika technickými sekcemi.

K tratím zatím nelze víc říct, ale intenzivně se již nyní pracuje na podobě okruhu a vyřizují se všechna potřebná povolení.

STRABAG Cup ČP MTB  XCO 2021

Český pohár horských kol v Olympijském Cross-country pro sezónu 2021

24.-25. duben  2021     Město Touškov  XCO                                          UCI C1 

22.-23. květen 2021      Zadov                   XCO                                         UCI C1 

29.-30. květen 2021      Brno                     XCO                                         UCI C1 

???   2021                       Hlinsko                 XCO                                       UCI C1      POZOR! BUDE JEŠTĚ ZMĚNA TERMÍNU! 12. a 13. 6. je ME XCO

26.-27. červen 2021      Bedřichov           XCO                                         UCI C1 

19.-22.srpen   2021      MČR Harrachov   XCO,XCC,XCR,E-MTB XC   UCI CN 

 (1) https://mtbs.cz/clanek/cesky-pohar-xco-zverejnil-terminy-2021-zadov-zada-o-hc/kategorie/cesky-pohar-xc#.X8U-9mhKiUk  

(2) https://mtbs.cz/clanek/bude-soucasti-sp-horskych-kol-i-short-track/kategorie/svetovy-pohar-xc#.X8VEa2hKiUk


Termíny STRABAG Cupu – Českého poháru horských kol v olympijském cross country
pro sezónu 2021:

Termíny STRABAG Cupu jsou nyní platné. S ohledem na protiepidemická vládní opatření se uskuteční v daných termínech a lokalitách. Pokud by to nebylo možné, budou se data posouvat, tak jako v sezóně 2020. Uvidíme, jak mocně bude PES štěkat ještě v dubnu a v květnu. Držme si palce ať už je po všem a my všichni budeme moci normálně žít a závodit. 

24. – 25. dubna 2021                   Město Touškov                 UCI C1 

22. – 23. května 2021                   Zadov                                 UCI C1

29. – 30. května 2021                  Brno                                    UCI C1 

???                                                  Hlinsko                              UCI C1 

26. – 27. června 2021                   Bedřichov                         UCI C1 

19. - 22. srpen 2021                      Harrachov                         MČR - UCI CN

Jak jistě vidíte, na UCI žádáme o Juniorskou sérii pro všechny závody. Uvidíme, na které nám bude přidělena.  Stejně tak žádáme o přidělení kategorie HC na závod na Zadově. Ten si to svou kvalitou a úrovní jistě zaslouží.  „Malý svěťák“ se tam nejenom díky korona virové pandemii, ale především díky možnostem areálu a nasazení organizátorů opravdu povedl. Těšíme se samozřejmě i do ostatních destinací. Město Touškov v Plzeňském kraji se stává pomalu ale jistě bikerskou srdcovkou. V místní závodní rokli už se zase chystají nové pasáže a prvky. V Brně Špek pracuje na trati dnem i nocí, vychovává novou generaci bikerského potěru – i sem se STRABAG Cup vrací velmi rád. Ale ani Bedřichov a Hlinsko nezůstávají po letošní absenci pozadu. Do Bedřichova MTB prostě patří a místní trať je jedna z těch velmi povedených. Stejně jako práce Brudra v lyžařském areálu v Hlinsku. 

STRABAG Cup v roce 2021 bude tedy svým harmonogramem rozdělen do dvou fází: předolympijskou, která bude končit na konci května a pak „prázdninovou“ která bude končit až v srpnu finálovým závodem a zároveň MČR v Harrachově.

Děkujeme za přízeň a zájem v letošní podivné sezóně a těšíme se na Vás - závodníky, doprovody, trenéry, mechoše, bufíky a diváky v té příští.
Ta již, jak pevně věříme, bude bez omezení a za normálního stavu věcí. Za pořadatele STRABAG Cupu Josef Dlohoš.


Vzhledem k aktuálně vydaným vládním nařízením 

NEproběhne v Muzeu ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi 
slavnostní vyhlášení celkového pořadí 
STRABAG Cupu - Českého poháru MTB v Olympijském XCO
v původně plánovaném termínu 30. 10. 2020.

Nový termín slavnostního vyhlášení je předběžně stanoven na 3. 3. 2021.
Vyhlášení by se mělo odehrát právě v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi.
Ale ani tento termín zatím není závazný.
Řídit se budeme platnými vládními opatřeními dle aktuální epidemiologické situace. 

Slavnostní vyhlášení bude pro všechny pohárové kategorie vč. Minime. 

Další informace o vyhlášení celkových výsledků STRABAG Cupu budou zveřejněny hned, jak to bude možné.


Termíny a destinace 2020
4. - 5. červenec 2020 Plzeňský kraj - Město Touškov UCI - C1
10. - 12. červenec 2020  Pec pod Sněžkou MČR - CN
8. - 9. srpen 2020 Zadov - UCI C1

29. - 30. srpen 2020

Brno - UCI C1 + World Junior Series 

Termíny a destinace 2021
24. – 25. dubna 2021 Plzeňský kraj - Město Touškov - UCI C1 
22. – 23. května 2021 Zadov - UCI C1
29. – 30. května 2021  Brno - UCI C1
??? Hlinsko - UCI C1 

26. – 27. června 2021

Bedřichov - UCI C1
19. – 22. srpen 2021  Harrachov MČR XCO - UCI CN

STRABAG Cup 2020 - ROZPIS soutěže = organizační pokyny

Kompletní informace o organizaci letošního ročníku naleznete ZDE

 • bodování technických sekcí pro žákovské kategorie se na žádost a odsouhlasení komise MTB zvýšila na poměr 1:2 k hlavnímu závodu
 • startovní pořadí na prvním závodě je podle podobného klíče jako v loňské sezóně, na dalších podle průběžného pořadí
 • on-line registrace pro všechny závody XCO začne, až budou 100% všechny nové termíny závodů 
Technické sekce pro žákovské kategorie - Pravidla a průběh

Ke stažení ZDE

STRABAG Cup 2020 - časový plán - harmonogram závodů

Pohárový seriál českého MTB je líhní a dokonalou přípravou českých reprezentantů pro nejvyšší světové soutěže, včetně olympijských her, odkud jsme v posledních dvou cyklech právě díky horským kolům přiváželi cenné kovy. Nemenší ambice má české cross country i pro olympiádu nadcházející, a tak jsou tratě Českého poháru – Strabag cupu 2020 vybírány, konstruovány a kontrolovány podle světových kritérií. Všechny závody jsou zařazeny do kategorie C1, což zajišťuje zajímavý příděl bodů UCI do světových žebříčků, a tak Strabag cup jistě přivábí i atraktivní zahraniční konkurenci.

Český pohár – Strabag Cup je ale místem, kde vyrůstají závodníci už od nejmenších kategorií. A právě s ohledem na ně je program pohárových víkendů v letošním roce zásadně změněn. V zásadě se jedná o prohození soboty s nedělí. Cílem je udržet žákovské a dětské kategorie v dějišti co nejdéle, pořadatelé jim totiž mají co nabídnout. Přichystány budou technické sekce, rozšířené na dvacítku různých typů a skoro na všech závodech budou postaveny speciální parkurové sekce tak, jak to bylo letos na Zadově. Soutěž na technických sekcích se pojede v sobotu dopoledne. Časem by měli pořadatelé docílit toho, aby na všech závodech byl dostupný pumptrack.

Tento časový plán je aktualizován pro závod v Brně. Změny harmonogramu vyhrazeny.

Pátek:

17:00 - 19:00              kancelář závodu  poute pro sobotní závody!

17:00 - 19:00              vylosování a trénink technických sekcí žákovské kategorie

17:00 - 19:00              oficiální trénink trati XCO pro všechny sobotní kategorie

19:30                           schůze manažerů týmů k sobotnímu závodu UCI

Sobota:

08:00 - 14:30           kancelář závodu pro sobotní závody

14:30 - 18:00            kancelář pro nedělní závody

08:00 - 09:15           oficiální trénink na trati XCO pro všechny sobotní kategorie

                                  trénin technickýxh sekcí je možný celý den

9:30                           Kadeti (45 min = 3-4 kola), Masters, Experti, (55 min = 4-5 kol)

11:00                          Junioři (1 hod = cca 5-6 kol)

12:30 - 13:15              oficiální trénink na trati XCO pro odpolední kategorie

13:30                          Ženy Elite/U23, Juniorky, Kadetky (1:15 hod = 5,4,3 kola)

15:30                          Muži Elite /U23 (1:30 hod = 7-8 kol)

17:15                           Vyhlášení výsledků závodu XCO (do 10 min po dojetí kat. Elite)

                                   vyhlašování v tomto pořadí: ME, ŽE, Junioři, Juniorky, Kadeti, Kadetky, Masters, Experti

17:00 – 18:00            oficiální trénink na žákovské a dětských tratích XCO pro všechny kat. závodící v neděli

18:30                          meeting s pořadatelem k nedělním závodům dětí a žáků                      

Neděle:

08:00 - 17:00           kancelář závodu pro nedělní kategorie

09:00 - 14:00           Technické disciplíny pro žákovské kategorie u horní stanice lanovky Kobyla takto:

08:00 - 9:00           Žákyně I

9:00 - 10:30             Žáci I

10:30 - 11:30              Žákyně II

11:30 - 13:00            Žáci II

10:00                         odrážedla (2-3 min)

10:10                          holky a kluci 3-4 let společný start (3-5 min)

10:25                          holky a kluci 5-6 let společný start (5-7 min)

10:40                         holky 7-8 let (7-9 min)

11:00                          kluci 7-8 let (7-9 min)

11:20                          holky 9-10 let (9-11 min)

11:45                          kluci 9-10 let (9-11 min)

12:15                           vyhlášení všech dopoledních dětských kategorií (odjetých)

12:00 – 13:00            trénink na závodní XCO trati pouze pro žákovské kategorie

13:30                          žákyně I (15-20 minut)

14:00                         žáci I  (15-20 minut)

14:30                         žákyně II (25-30 minut)

15:15                           žáci II (25-30 minut)

15:45                          oficiální vyhlášení všech odpoledních - žákovských kategorií

www.poharmtb.cz      https://www.facebook.com/ceskypoharxco/

Kategorie

Muži 

 • Odrážedla kluci       0 –  3 let    (*2020 - 2017)
 • kluci                            3 –  4 let    (*2017 - 2016)
 • kluci                            5 –  6 let    (*2015 - 2014)
 • kluci                            7 –  8 let    (*2013 - 2012)
 • kluci                            9 –10 let     (*2011 - 2010) 
   
 • Žáci I                            11 – 12 let    (*2009 - 2008)
 • Žáci II                           13 – 14 let   (*2007 - 2006)
 • Kadeti                          15 – 16 let   (*2005 - 2004)
 • Junioři                         17 – 18 let   (*2003 - 2002)
 • U23                               19 – 22 let  (*2001 - 1998)
 • Elita                              23 – 29 let (*1997 - 1991)
 • Expert                          19 let a starší   (*2001 a starší)
 • Masters                       30 let a starší   (*1990 a starší) 
   

Ženy

 • Odrážedla holky        0 –  3 let      (*2020 - 2017)
 • holky                             3 –  4 let      (*2017 - 2016)
 • holky                             5 –  6 let      (*2015 - 2014)
 • holky                             7 –  8 let      (*2013 - 2012)
 • holky                             9 –10 let      (*2011 - 2010) 
   
 • Žákyně I                        11 – 12 let    (*2009 - 2008)  
 • Žákyně II                       13 – 14 let   (*2007 - 2006)  
 • Kadetky                         15 – 16 let   (*2005 - 2004)  
 • Juniorky                        17 – 18 let   (*2003 - 2002)  
 • U23                                 19 – 22 let   (*2001 - 1998)    
 • Elita                                23 a starší  (*1997 a starší)
Pravidla MTB

Ke stažení ZDE

Všechny závody jsou už od sezóny 2019 streamovány ŽIVĚ ve spolupráci s naší časomírou SPORTSOFT na YouTube kanálu.
Sledujte nás tedy živě a podívejte se na průběhy jednotlivých závodů i zpětně:
STRABAG CUP - YOUTUBE CHANEL
 

Fotogalerie

Videogalerie