Strabag Cup – Český pohár horských kol, první závod sezony 2020

Bikeři startují sezonu v olympijském XCO historicky prvním závodem C1 po koronavirové krizi

Týden před Mistrovství České republiky, které se koná v Peci pod Sněžkou, bikeři poprvé naostro změří síly v této sezoně ve Strabag Cupu, Českém poháru horských kol. 4. a 5. června se koná již podruhé v Městě Touškov, jehož zástupci patří k těm pořadatelům, kteří byli schopni reagovat na nenadálou situaci a změnit původní termín konání. 

Závod konaný na Plzeňsku je vůbec prvním závodem s kategorizací C1 kalendáře UCI po koronavirové krizi na světě, a proto vzbudil obrovský zájem na straně zahraničních týmů. Přihlášeni jsou Italové, Belgičané Němci, Rakušané, Francouzi a tradiční účastníci Strabag Cupu Slováci a Poláci. V kategorii žen se na start postaví víc zahraničních závodnic než tuzemských, domácí jezdce v kategorii muži Elite potrápí i takové hvězdy, jako je Francouz Maxime Marotte nebo Fabian Gigger. Čtyři dny před startem je přihlášeno 805 závodníků. 

Cyklistická sezona se ve světě zatím naplno nerozjela, ještě se nekonal žádný ze závodů světového poháru MTB, ani silniční Grand Tour či klasiky. Cyklisté nechtějí návrat do normálního stavu po koronaviru uspěchat. Hlad po cyklistice je ale u nás po karanténě obrovský a na kole jezdí doslova každý. Zájem o starty v regionálních či hobby závodech je extrémní a trhá všechny rekordy. Rekordní bude nejspíš i účast ve Strabag Cupu v Městě Touškov. A chybět nebude ani nikdo z domácí špičky.

Zatím všechna měření sil naznačují, že se všichni jezdci domácí špičky s karanténou a absencí závodů poprali se ctí a že karty jsou rozdány podobně, jako v minulém roce. Nejvíc lze očekávat od reprezentantů a úřadujících republikových šampionů (Cink a Čábelická), černým koněm víkendu by se mohl stát Martin Stošek, Mistr ČR v bikovém maratonu, jeho forma se zdá být impozantní. V sobotu se ukáže, zda na něj kratší závod na olympijské distanci nebude příliš rychlý.  Stále otevřený je také boj o olympijskou nominaci.

Závodní okruh v Městě Touškov se významně nezměnil, přibyla jedna kamenitá sekce, hodně práce bylo odvedeno na údržbě a udržení průjezdnosti tratě v džungli připomínající touškovské roklince.